HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

ABD'nin zor sınavı

14.09.2001 00:00:00
11 Eylül akşama doğru ABD'de cereyan eden olayları seyretmeye başladık. Tabii ki olayın hacmi çok büyük. Devasa binalar kibrit kutusu gibi çöküyor. İstihbarat servisleri olaydan habersiz.

Her ne kadar acilen Filistin, Japonya Kızıl Ordusu ve benzeri adresler gündem edildi ise de, olay sırriyetini korumaktadır.

Nihayet George Bush konuştu ve hesap sorulacağını ifade etti.

Fakat bu güne kadar ciddi sayılabilecek bir bilgiye ulaşılabilmiş değil. Hala daha tahminler, yorumlar yapılmaktan ileriye gidilebilmiş değil.

Burada altı çizilecek iki konu var. Birincisi, istihbarat birimlerinin aşılmış olması, ikincisi ABD kaynaklarının kullanılmış olması. Her ikisi de ABD açısından ciddi prestij kaybı demektir.

Görülen o ki, başta ABD olmak üzere, artık dünyanın yeniden strateji hesapları yapması gerekiyor.

Durum gerçekten vahim. Binlerce sivil insan ölmüştür. Toplumda kaos oluşmuştur. Alışık olmayan ABD halkı artık terörle iç içedir.

Bu durumu, başta Bush olmak üzere ABD halkı hazmetmek zorunda kalacaktır. Özellikle ABD kaynaklarının kullanılması teknoloji, bilgi, beceri ve kararlılık bakımından çok yüksek bir seviye söz konusu olmuştur. Hiç kimse yarınından emin olamayacak demektir.

Kaybedilen prestijin iadesi ve dünya kamuoyu önünde yeniden itibar kazanmak için ABD'nin duygusal davranması kaybına yeni kayıplar ekler. Sn. Ecevit özellikle İslam aleminin hedef gösterilmesini yanlış bulmuştur. Akl-ı selim olan her insanın da kanaati o dur ki, bu mega proje dış kaynaklı olamaz.

Öyleyse olayın çözümü içte aranmalıdır. ABD ispatı yapılmamış iddialarla, hiçbir kimseye ve devlete saldırmamalıdır. Olayın altında kalmamak gerekçesi ile bir eyleme girişmemelidir.

ABD bu soğukkanlılığı gösteremezse, birilerini belgesiz olarak fail ilan ederse, bu davranış dünya kamuoyunda ABD'ye puan kaybettirir. Öfkeyle kalktığı sürece zararla oturmak zorunda kalır.

Yıllardan beri Ortadoğu'da ve Uzakdoğu'da uygulanan ABD projeleri giderek ABD aleyhine gelişmiştir. Bu vahim olayda adeta içten içe memnuniyet ifa edilen kesimlerin psikolojisini iyi tahlil etmek gerekir.

ABD tek kelime ile aklı, bilgiyi, siyaseti iyi sentez etmelidir. Adil, kararlı ve tutarlı olmalıdır.

Bu ölçülere göre hareket eden bir ABD önce kendi içini sağlama alır, sonra dünya kamuoyunda sempati bulur.

Mesela Filistin-İsrail kavgasında ABD'nin ortada durmadığı, İsrail lehine tavır koyduğu kanaati hakimdir. Büyük devlet olmanın, demokrat olmanın yolu ise tarafsızlıktan geçer.

Netice olarak bir insanlık suçu işlenmiş, on binlerce sivil insan katledilmiştir. Aşılmaz, ulaşılmaz olarak varsayılan bir zirve aşılmıştır.

Dünya yeni bir döneme girmiştir. Artık terörün sebepleri, akıl, ilim ve psikoloji ile çözülmelidir. Aksi halde gelinen teknolojik seviye, dünyanın birinci devi de olsanız, emin olamayacağınız noktasına ulaşmıştır.

Şimdi ABD ya doğru, soğukkanlı bir yol seçip puan toplayacak, ya da duygusal öç mantığı ile davranıp küçülecektir. Yakın günler bu bekleyişin cevabını verecektir.
 
Baki Bektaş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.