HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Afgan Mülteciler yaşam sınırında

29.09.2001 00:00:00
Pakistan, Afganistan'dan olası bir mülteci akınına karşı hazırlıklarını sürdürerek Batı'dan daha çok yardım talep ederken, yaklaşık 1 milyon mültecinin yiyecek dışındaki 6 aylık masrafının 122 milyon dolar olduğu bildiriliyor.

Pakistan yönetimi, Afganistan'a saldırı olmadıkça, şu aşamada sınırlarını açmaya ve daha fazla Afgan mülteciyi barındırmaya sıcak bakmıyor, çünkü 1989 yılında Sovyetler Birliği'nin Afganistan'dan çekilmesiyle sona eren savaş döneminde bu ülkeden kaçan Afgan mülteciler, Pakistan'ın çeşitli kentlerindeki kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

İslamabad yakınlarındaki Raval Pindi kentinde yaşayan Afgan mülteciler, elektriği, yolu ve altyapısı bulunmayan kerpiç evlerde hayatını sürdürmeye çalışıyor.

Pakistan yönetimi, sayısının daha da artması beklenen Afgan mülteciler için Batı hükümetleri ve yargı kuruluşlarından daha çok yardım sağlamaya çalışırken, mülteciler ise bu yardımların kendilerineaktarılmadığını savunuyor.

Afganlar, çocuklarını eğitmek için kendi okullarını yapmak istediklerini, ancak buna Pakistan hükümetinin izin vermediğini öne sürüyor. Afgan çocuklarının modern eğitim alamayarak sadece dini eğitimle yetinmek zorunda kalışı, Afgan halkı arasında halen çok güçlüolan din unsurunun gelecekte de etkin olmaya devam edeceğinin işaretlerini veriyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.