HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Alerjik astımın aşısı bulundu

07.07.2001 00:00:00
Singapurlu bilim adamları, çocuklarda alerjik astımı önleyecek bir aşı üretti. Singapur'daki Ulusal Üniversite'de görevli bilim adamı Chua Kaw Yan, kenelerden alınan bir genle üretilen aşının, fareler üzerinde denendiğini, insanlara uygulanması için mali destek verebilecek ortaklar arandığını bildirdi. Yan, bebeklerde astıma yol açan alerji türlerinin en önemli sebeblerinden biri olan kenelerden alınan bu genin, bağışıklık sistemine, alerjiye tepki vermemesini öğrettiğini söyledi. Bir başka deyişle aşının, vücuttaki alerjik tepkiyi önleyerek çocukların, alerjik astıma yakalanma riskini sıfıra indireceğini belirten Yan, tek bir uygulamayı gerektiren aşının, bir yaş altı bebeklerde daha etkili olmasının beklendiğini ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü, dünyada 100 ila 150 milyon arasında astım hastasının bulunduğunu açıklamıştı. Astım hastaları, şimdiye kadar çocukların büyümesini olumsuz yönde etkileyebilen kolesterolle ilgili organik bileşikler içeren ilaçlar ya da vücudun alerji türlerine hassasiyetini azaltmak için 3 yılda bir uygulanan enjeksiyon tedavisiyle iyileştiriliyordu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.