HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Alzheimer (bunama) kadınları seviyor

02.07.2001 00:00:00
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Bilici, Alzheimer hastalığının, erkeklere oranla kadınlarda 2 kat dahafazla görüldüğünü söyledi

Bilici, bunamanın, yaşlılığın doğal bir sonucu olmadığını belirterek "Toplumda 65 yaşın üzerindeki her 100 kişiden 5'inde bu hastalık görülebiliyor. Bu oran, 85 yaşından sonra yüzde 20'lere kadar çıkıyor. Yaş yükseldikçe hastalığın oranı da artıyor. Özellikle bu hastalık kadınları seviyor. Erkeklerin iki kat daha fazlası kadınlarda görülüyor" diye konuştu.

Bilici, Alzheimer hastalığına, hormonal dengedeki bozukluklar, genetik problemler ve beyin yapılarının yanı sıra eğitim seviyesi düşük olanlarda daha sık görüldüğüne dikkati çekerek şunları söyledi:

"Evli olmamak, çocukluğunu kırsal kesimde geçirmiş olmak, kafa travması geçirmiş olmak ve kan nakli yaptırmış olmak gibi unsurlar etken. Alzheimer hastalığı, 21. yüzyılın hastalığıdır. Yaşlılarda kalp, kanser ve inmeden sonra en sık karşılaşılan dördüncü ölüm sebebidir."

Trabzon ilinde yaptıkları araştırmada, 55 yaşın üzerindeki yaşlılarda yüzde 17.1 oranında Alzheimer hastalığı görüldüğünü belirten Doç. Dr. Mustafa Bilici, bu oranın kadınlarda yüzde 22.8'e çıkarken, erkenlerde yüzde 10.5 olarak belirlendiğini söyledi.

Hastalığın tedavisi

Bilici, önümüzdeki yüzyılda yaşlı nüfusun artmasıyla Alzheimer hastalığıyla daha sık karşı karşıya gelineceğini vurgulayarak şöyle konuştu:

"Onun için yürütülen çalışmalar gelecek göz önüne alınarak yapılmalıdır. Hastalığın erken dönemde tedaviye başlanması halinde uygulanacak olan tedavi iki eksende yürütülüyor. Birincisi ilaç tedavisi, ikincisi ise eğitim çalışmaları. Eğitim çalışmaları zor ve zahmetlidir ancak, eğitim bırakılmamalı, bırakıldığı takdirde yatan bir hasta durumuna gelinir."

Alzheimer hastalığının tam olarak bilinmemesinden dolayı Trabzon'daki hastanelere başvuran hasta sayısının yaklaşık 500 kişi civarında olduğunu vurgulayan Bilici, şöyle devam etti:

"Trabzon genelindeki hasta sayısı, gerçek olan sayı değildir, çünkü hastalık tam tanınmadığı için genellikle yaşlılar evlerde bakılmaya çalışılıyor. Alzheimer hastalığı tam düzelmez, küçülen beyinbüyüyemez, ancak hastalığın seyrini yavaşlatmak mümkündür. Hastaların yaşam kalitelerini yükseltmek ve hastaların da hasta yakınlarının da bu hastalıkla mücadele etmeyi öğrenmeleri gerekmektedir."
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.