HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Asıl mesele, adam olabilmek

17.06.2021 00:00:00
'Asıl mesele, adam olabilmek ' seslendirme dosyası:

Son günlerde ülkemizde sürekli gündemde olan yolsuzluk ve yoksulluk meselesi ülkede büyük yankılar uyandırdı. Özellikle konuşulan yolsuzluk meselesi, artık iyice mide bulandırmaya başladı. Öyle ki, kimin eli kimin cebinde olduğu belli olmadığı gibi, ülkeyi suç odaklarına karşı koruması gerekenlerin, onlarla kol kola olduğunu duyuyoruz.  

Peki, bu olaylar bir sistemsel sorun mu? Çoğu zaman ülkelerin, hangi sistem ile yönetilmesi gerektiği tartışılır, aslında hangi sistemi uygularsanız uygulayın, Prof. Dr. Haydar Baş'ın dediği gibi sistemi uygulayacak insanı eğitmezseniz; hiç bir sistemle başarılı olmanız mümkün değildir. 

Yani Haydar Hoca'nın dediği gibi insanı, kendi ve toplum yararına yetiştirerek, milletimize adam gibi adam kazandırmaktır. 

Günümüzde de bazı kişilerin devlete, atanarak, bazılarının da siyaset yoluyla, seçilerek bir makama ve mevkie geldiklerini görürsünüz, burada asıl olan, bir makama gelmek değil, o makamın hakkını vermektir. 

Meşhur bir hikâye vardır: Bir baba, oğlunun huyunu, kişiliğini beğenmez ve ona yeri geldikçe "Sen adam olmazsın," dermiş. Böylece yıllar geçmiş, çocuk okumuş, etmiş ve sonunda paşa olmuş. Emrindeki adamlarından iki kişiyi de babasını alıp getirmeleri için göndermiş. Bu adamlar babasının kapısına varmışlar, "Paşa hazretleri sizi getirmemizi emretti!" deyip, babasını aldıkları gibi, oğlunun makamına getirmişler. Oğlu da babasını karşısında görünce, babasını haksız çıkardığını göstermenin rahatlığıyla gururla konuşmuş: "Bak sen bana 'adam olamazsın' derdin; ama ben paşa oldum" demiş. 

Babası, oğlunun omzundaki yıldızları, üstündeki sırmaları, belindeki kılıcı şöyle bir süzdükten sonra, başını sallamış ve şöyle demiş: "Oğlum ben sana 'adam olamazsın' dedim, 'paşa olamazsın' demedim ki!.. Sen adam olsaydın, babanı böyle yaka paça ayağına getirtmez, kalkar kendin gelirdin." 

Aslında adam olmak iyi insan olmaktır, zira yüce Allah" Biz insanı gerçekten en güzel biçimde yarattık "(Tin suresi, 4) buyuruyor. 

Peki, yaratılan insan nasıl adam olur? Eğer, edep, hayâ, takva, tevazu, sabır; kanaat, şükür, cömertlik, tefekkür ile kalbini ve ruhunu donatmışsa, işte o insan adam gibi adamdır. 

Kendisine emanet edilen devlet malını, har vurup harman savurmadan, bunda tüyü yetmemiş yetimin de hakkı var diyerek, emanete sahip çıkmışsa, adam gibi adamdır. 

İnsan; alan el değil veren el oluyorsa, verdiği sözü tutarak adaletli oluyorsa, helalinden kazanarak, haramdan uzak duruyorsa, işte o insan adam gibi adamdır. 

İnsan, makamını ve gücünü, dünyalık heva ve hevesi için kullanmıyorsa, dünyasını ahirete tercih etmiyorsa, zalimin karşısında, mazlumun yanında oluyorsa, işte o insan adam gibi adamdır. 

İşte, adam gibi adam olanlara, yüce Allah Kur'an'da müjde veriyor: "Ancak Salih ameller işleyenler başka, onlar için devamlı bir mükâfat vardır." (Tin suresi, 6) 

Adam olamayarak nefsinin, kibrinin, heva ve hevesinin, esiri olanlara da yüce Allah Kur'an'da şöyle buyuruyor: "Sonra onu, aşağıların aşağısına (esfel-i safilin) indirdik." (Tin suresi, 5)   

Ne mutlu, adam gibi adam olana… 

 
Alaiddin Özkar / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.