HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 MAYIS 2021, SALI

Asrın mitingi

22.05.2001 00:00:00
20 Mayıs Pazar günü Çağlayan'da, Abide-i Hürriyet meydanında icra edilen "Ermeni Soykırım İddialarını Red ve Ulusal Bağımsızlık" mitingi muhteşem oldu.

300 bini aşkın insanın katılımı ile gerçekleşen miting, son derece coşkulu, huzurlu ve güven içinde cereyan etti.

Mitingin emsallerinden pekçok farkı vardı.

Katılım olarak, İstanbul bu sayıda hiç bir mitinge tanık olmamıştı. İnsanımız koşarak, coşarak, inançla koşmuş, meydanı ağzına kadar doldurmuştu.

Sadece Türk bayraklarının dalgalandığı alan tam manası ile bir gelincik tarlasını hatırlattı. Her taraf kırmızı-beyaz bayraklarla dalga dalga çalkandı. "Bu vatan bizimdir, bizim kalacak" sloganları semayı titretti, dünyayı ayıktırdı.

Kadını, erkeği, çoluğu-çocuğu ile halk sanki 1919'ları hatırlattı. "Ya İstiklal ya ölüm" sloganı apayrı bir renk kattı.

Okunan şiirler, yapılan konuşmalar, selamlamalar, mehter konseri, sanatçılar, halk şarkıları... hepsi de taktire şayan idi.

Ancak kapanış konuşmasında, Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız, gururumu artıran bir konuma yaptı.

Konuşma, ülkenin moral kaybettiği bir zamanda insanımıza moral verdi. Ekonominin dibe vurduğu bir ortamda çareler sundu. Yeniden Büyük Türkiye olabilmenin yollarını gösterdi.

Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız; "Gereği gibi çalışırsak, en geç 2 yılda Avrupa'yı, 3 yılda ABD'yi geçeriz. 4 yıl sonra da dünyanın bir numarası oluruz" dedi.

Açıkça ifade etti; "Neden benden sormuyorlar? Çareyi hep dışarıda arıyorlar. Bu kafa ile ülkeye getirecekleri hiç bir çözüm yoktur!"

Dış politikanın iyi gitmediğini, AB kuyruğunda beklemenin bir anlamı olmadığını vurguladı.

Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız, ekonomiyi ayrıntıları ile yorumladı. Milli paranın esas alınmasını istedi.

Bazılarının, siyasi oluşum için ABD'den icaz altığını, bunun çok yanlış olduğunu, icazetin bu milletten alınması gerektiğinin altını çizdi.

Konuşması, izleyenlerin sloganları ile sık sık kesildi.

Bir ara; "İşte lider, işte başbakan", "Gel de gelelim, oy de verelim" gibi sloganlar yoğunlaşınca, Hocamız "Bizim böyle bir hevesimiz yok, biz başbakanlara danışman olacağız" cevabını verdi.

60 dakika süren konuşmasında Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız, hemen her konuya değindi, çözüm ve çareler sundu.

Gazi M. Kemal'in dönemine atıfta bulundu, "Dağ başını duman almamıştır" deyip, izleyicilerle birlikte "Dağ başını duman almış..." marşını söyledi.

Ülke insanının hepsini kucaklayan bir konuşma yaptı. Emniyet görevlilerinden bazıları ile yaptığımız değerlendirmede enteresan cevaplar aldık: "Efendim yaklaşık 5 bin kişi görev yaptık, bu kadar yoğunluğa rağmen hiç bir zorluk yaşamadık. Hatta mitingin havasına girdik, coştuk ve alkışladık. Prof. Dr. Haydar Baş Bey'i yüz yüze dinleme fırsatı bulduk. Türkiye'nin böyle değerli bir insana sahip olması bize gurur verdi. Allah razı olsun diyoruz. Çevrenin zarara uğratılmaması, hatta sigara izmaritinin bile bulunmaması, bizler için çok farklı bir görüntü olmuştur."

Miting, "Bu millet sizinle gurur duyuyor" sloganları ile sona erdi.

Barışın, birliğin, kardeşliğin ve ülke meselelerinin çözümlerinin konuşulduğu böyle bir miting, belki de asra damgasını vurmuştur. 21. asrın en güzel tablolarından biri olmuştur.

Teşekkürler ediyoruz.

Yaşasın Millet.

Yaşasın Bayrak.

Yaşasın Vatan.
 
Baki Bektaş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.