HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Bağımsızlık

13.11.2001 00:00:00
Bağımsızlıktan kim ne anlarsa anlasın, lügatlarda nasıl tarif edilirse edilsin kendi milletine, onun tabii ve değişmez değerlerine bağımlı olmayanlar bağımsızlığı anlayamazlar.

Ayrıca bağımsızlığı, başkalarını idare etme, yönlendirme şeklinde anlayanlar da bağımsızlığı anlayamazlar ve asla onu temsil edemezler.

Kendi tabii ve değişmez gerçekleri ile ayakta duramayanlar nasıl bağımsızlığı hak edemezlerse, başkalarını idare ve yönetmeye kalkanlar da bağımsızlıktan bahsetmeye hakları olamaz.

O halde bağımsızlık; eşyanın tabiatına uygun olarak var olan her şeyi kendi ortamında, kendi gerçekleri, kendi tabii temel hak ve hürriyetleri ile yerli yerine oturtmaktır. Yani; her hakkı sahibine; ırkına, rengine, dinine bakmadan vermektir.

İşte bu bağımsızlık aynı zamanda bir hukuk abidesidir. Hukuki bağımsızlık budur ve ancak bu bağımsızlık anlayışı ile hukukun üstünlüğü sağlanabilir.

Şimdi bu pencereden baktığımız zaman dünyamızda ve bilhassa ileri ve gelişmiş kabul edilen Batı ülkelerinde bağımsızlıktan ve hukukun üstünlüğünden bahsetmek mümkün olabilir mi?

Hatta işi adalet ve hukuk olan kuruluşların faaliyet ve kararlarında bağımsızlık ve hukukun üstünlüğünden söz etmek ne derece doğru olabilir.

Hele dünyayı tek bir sofra haline getirip sonra başa geçip bütün nimetlerini, servetlerini yiyerek artıklarıyla dünyayı beslemeye çalışanların globalleşme ve küreselleşme adına yaptıklarını hangi bağımsızlık ve hukukun üstünlüğü anlayışı ile izah edebiliriz.

Bugün dünya böylesine yanlış, yanlı ve çarpık bir bağımsızlık ve onu ayakta tutan hukuk anlayışının kurbanı durumundadır.

O halde çözüm hukukun üstünlüğü esas alacak tamamıyle bir hukuk abidesi olan bağımsızlıktan geçer...

Bugünlerde sıkça duyacağımız bu gerçek bağımsızlık anlayış ve hareketine dikkatle bakacak olursak emsalleriyle ve benzerleriyle ne emsallik ve benzerlik, ne de mana ve gaye olarak hiç bir ilgisinin olmadığını hemen anlarız.

Ve bu bağımsızlık şahsi ve mahalli değil umumi ve kainat çapında bir bağımsızlıktır. Zaten bağımsızlık da böyle olmak zorundadır.
 
Ali Gedik / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.