HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Bankalara ek kıyak

07.07.2001 00:00:00
Bankaların haftalık ve aylık döviz pozisyon oranı hesaplamasına, iç borç takasına konu olan "dövize endeksli senetler" de dahil edildi. Türk Parası Kıymetini Koruma hakkında 32 sayılı Karar ile Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığının 91-32/5 sayılı Tebliğine ilişkin Merkez Bankası genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. Genelgeyle, döviz pozisyon oranına esas döviz varlıklarını gösterir listeye, "Hazine'nin iç borç değişimi dolayısıyla ihraç ettiği dövize endeksli devlet iç borçlanma senetlerinden bankalar ve özel finans kurumlarının döviz varlıklarının yüzde 15'ne kadar olanları" ibaresi eklendi Genelge, 22 Haziran 2001 tarihinden başlamak üzere bugün yürürlüğe girdi. Merkez Bankası önceki gün yaptığı açıklamada, bankaların haftalık ve aylık döviz pozisyon oranı hesaplamasına iç borç takası konusu dövize endeksli senetlerin de dahil edildiğini açıklamıştı.

Ek kıyak neler getiriyor?

Buna göre, Banka'nın ilgili genelgesinde değişiklik yapılarak, Hazine'nin iç borç değişimi dolayısıyla ihraç ettiği dövize endeksli devlet iç borçlanma senetlerinden bankalar ve özel finans kurumlarının döviz varlıklarının yüzde 15'ne kadar olanları, bankaların haftalık ve aylık döviz pozisyon oranı hesaplamasına esas döviz varlıkları arasına dahil edildi. Daha önce, döviz pozisyon oranı düzenlemesine göre, banka ve özel finans kurumlarının döviz varlıklarının döviz yükümlülüklerine oranının yüzde 80-110 arasında olması gerekirken, daha önceki uygulamada döviz endeksli Devlet İç Borçlanma Senetleri, döviz varlığı olarak kabul edilmiyordu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.