HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Bir elini de sen tut

19.11.2001 00:00:00
Bakanlığın, önceki yıllarda "Bir elini de sen tut" adı altında düzenlediği ve Türkiye genelinde katılım sağlamaya çalıştığı kampanyada, koruyucu aileliğin benimsenmemesi nedeniyle, Adana'da bu yıl sadece 13 çocuk aile ortamına kavuşma imkanı buldu.

SHÇEK Adana İl Müdürü Gülizar Önder,yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinde korunmaya muhtaç çocukların yüzde 75'inin koruyucu aile yanında bulunduğunu, bu oranın Türkiye'de yüzde 2'lere bile ulaşmadığını söyledi.

Önder, koruyucu ailenin, kısa ya da uzun süreli, bedelli ya da bedelsiz olabileceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Çocukların sağlık, eğitim ve diğer tüm giderlerini karşılayıp harçlıklarını da verdiğimiz gibi isteyen koruyucu ailelere de her çocuk için aylık 33 milyon lira ile 60 milyon lira arasında değişen ücret ödüyoruz. Bu ücretler de her yıl yeniden tespit ediliyor"

Neden öteki el ?

Önder, SHÇEK olarak korunmaya muhtaç çocukların bir elinden tuttuklarını, ancak onların kendilerini yarınlarda daha güçlü kılacak bir aile yuvasına da ihtiyaçları bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bir ailenin sıcaklığında küçük bir yüreğe kucak açmak isteyenler, korunmaya muhtaç bir çocuğa sevgi verebilecek kadar büyük bir yüreği olanlar, sofrasına bir tabak, evine bir yatak daha sığdırabilenler, bizim aradığımız koruyucu ailelerdir. Bu nedenle (Birelinden de sen tut) kampanyamızı sürekli kılmak ve ailelerin dikkatinikorunmaya muhtaç çocuklara çekmek istiyoruz."

Önder, geçen yıl Şükrü Tülay Yetiştirme Yurdu ile Çocuk Sitesi'ne 164 çocuğun yerleştirildiğini ve bunların 34'ünün engelli ya da hasta çocuklardan oluştuğunu, bu yıl yerleştirdikleri 120 çocuktan ise yine 35'inin çeşitli bedensel engellerinin bulunduğunu bildirdi.

Engelli çocukların bu problemlerinden dolayı evlat edinilme şanslarının diğer çocuklara oranla daha az olduğuna dikkati çeken Önder, tüm çocukların aile ortamını tanımasını istediklerini, ancak engelli çocuklar konusunda daha da hassas davrandıklarını anlattı.

Önder, tek amaçlarının, çocukların sıcak bir aile ortamını tanıyarak, psikolojik ve sosyal yönden gelişimlerine katkı sağlamak veonları geleceğe en iyi şekilde hazırlamak olduğunu kaydetti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.