HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Ceylan'lara gözaltı

05.09.2001 00:00:00
İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin Bank Kapital'deki yolsuzluk iddiaları üzerine başlattığı soruşturma kapsamında bankanın eski sahibi Mahmut Ceylan'ın da aralarında 7 kişi gözaltına alındı. Soruşturma sonucu, Ceylan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Mahmut Ceylan İstanbul'da, kardeşi İzzet Ceylan Ankara'da gözaltına alındı.

İstanbul DGM savcıları Tufan Çolakkadı ve Nazlı Okumuş'un, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ile bankalar yeminli murakıplarının hazırladığı raporları üzerindeki incelemesi tamamlandı.

20 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Yaklaşık 2 ay süren incelemenin ardından DGM savcıları, Bank Kapital'in eski yöneticilerniden 20 kişinin gözaltına alınması için polise talimat verdi. Bunun üzerine harekete geçen İstanbul Mali Şube Müdürlüğü ekipleri Mahmut Ceylan ve İzzet Ceylan'ın da aralarında bulunduğu 7 kişiyi gözaltına alındı.

Operasyonun, İstanbul dışında Ankara ve İzmir'de de süreceği öğrenildi. Mahmut Ceylan ve yönetim kurulu üyelerinin Bank Kapital'i 167 milyon dolar zarara uğrattıkları ileri sürülüyor.

SÜMERBANK BÜNYESİNE KATILMIŞTI

Bank Kapital'e Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 27 Ekim 2000 tarihinde el konulmuştu. Banka daha sonra TMSF yönetiminde bulunan diğer dört banka ile birlikte (Egebank, Yurt Bank, Yaşarbank, ve Ulusal Bank) Sümerbank ile birleştirilerek ilk geçiş bankası oluşturuldu.

Sümerbank'ın hisselerinin, Oyak Grubu'na devredilmesiyle ilgili görüşmelerin başlatılmasına 31 Temmuz 2001 tarihinde karar verildi. Sümerbank'ın, Oyak Grubu'na devrine ilişkin anlaşma da Ağustos'ta imzalandı.

İHTİYATİ HACİZ KARARI ÇIKMIŞTI

Ceylan ailesi ve şirketler grubu hakkında hakkında İstanbul Asliye Ticaret Mahkemeleri'ne yapılan bir dizi başvuru sonucu trilyonlarca liralık ihtiyati haciz kararları alınmıştı.

Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Mahmut Ceylan'ın yaptığı, Bank Kapital'in 1'i yurtdıyında 34 şubesi vardı ve 624 personel çalışıyordu.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.