HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Çin ABD'li akademisyenleri yargılıyor

07.07.2001 00:00:00
ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin'in Tayvan hesabına casusluk yapmakla suçladığı 2 Amerikalı akademisyenin duruşmasının bu ülkede sürdüğünü bildirdi. Bakanlık sözcüsü Richard Boucher, ABD Başkanı George Bush'un konuyu Çin Devlet Başkanı Jian Zemin ile görüşmesinin ardından yaptığıaçıklamada, ABD yönetiminin, iki davayı bir an önce çözüme kavuşturması için Çin'e baskı yaptığını ve yapmaya devam edeceğini söyledi.

Boucher, Pekin'deki Amerikan Büyükelçiliği'nin, casuslukla suçlanan akademisyenlerden Li Şaomin'in duruşmasına bir konsolos yetkilisinin katılması için izin istediğini belirtti.

Hong Kong Üniversitesi'nde sosyolog olarak görev yapan Amerikan vatandaşı Li Şaomin 25 Şubat'ta, Washington'daki American Üniversitesi'nde sosyoloji kürsüsünde görevli Gao Zhan da 11 Şubat'ta casusluk yaptıkları gerekçesiyle Çinli yetkililerce tutuklanmıştı.

Öte yandan Boucher, Çin'in yasaklı Falun Gong tarikatına yönelik baskısını artırdığı yönündeki haberlerden derin üzüntü duyduklarını kaydetti.

Çin idam rekortmeni

Uluslararası Af Örgütü (AI), Çin'de sonüç ay içinde "suçla etkin mücadele kampanyası kapsamında" 1781 kişinin idam edildiğini açıkladı.

Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da olan örgüt, bu sayının dünyada diğer ülkelerde son 3 yıl içindeki idamlardan daha fazla olduğuna dikkati çekerek, Çin'de sadece şiddet suçlarına değil, rüşvet, yolsuzluk, zimmetine para geçirme, kadın tellallığı, benzin hırsızlığı, zararlı gıdaları satma ve uyuşturucu suçlarına da idam cezası verildiğini vurguladı. "Çin'de suçla mücadele kampanyasının kısa tutulmadığını ve çılgınlık halini alan idamlarla insan hayatının hiçe sayıldığını" belirten örgüt, kampanyanın yürürlüğe girdiği Nisan ayından bu yana, 1781 kişinin idam edildiğini, 2960 kişinin ise ölüm cezasına çarptırıldığını tespit ettiklerini belirterek, dünyadaki diğer ülkelerde son 3 yıl içinde ise 1751 kişinin idam edildiğini kaydetti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.