HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Çocuk ve Oyun

19.07.2001 00:00:00
3-12 AYLAR

İlk kitapları

Bebeğiniz çok erken dönemlerden itibaren, sizinle beraber kitaplardan keyif almaya başlar. Onlara beraberce bakabilir, resimler hakkında konuşabilirsiniz. Kısa bir süre sonra resimleri tanımaya başlar ve temsil ettikleri nesnelerle eşleştirebilir. Hepsinden çok, sizinle yakın bir şekilde oturmaktan ve sizin konuşmanızı dinlemekten keyif alır. Çocuğunuz tek başına kitapları incelemeye yöneldiğinde, onları kaldırılacak, açılacak, kapatılacak, çiğnenecek ilginç nesneler olarak görür. Başlangıç için karton kitaplar uygundur ve bunlar çeşitli formatlarda olabilirler. Kimi kitaplar bir yelpaze gibi, kimisi bir akordeon gibi açılabilir. Paçavra kitaplar da faydalı olabilirler, bakmanın yanısıra çiğnemek için de elverişlidirler ve yıpranmaları pek güçtür. Bunun yanısıra çocuğunuzun okuyup, bitirdiğiniz parlak renkteki magazinleri veya kalın katalogları incelemesine izin verebilirsiniz. Sayfaları çevirip, resimlere bakmanın yanısıra yaprakları buruşturmak da hoşuna gider. Aslında çok sayıda çocuk kağıdı eğlenceli bulur ve onları çiğneyip, yırtıp atmak için saatlerce uğraşırlar. Onları bir şekilde çiğnemekten vazgeçirmeye çalışın.

Saklambaç oyunları

Bu aylara mahsus en eğlenceli oyun geleneksel 'Ce' oyunudur ki bebeğiniz üç aylıktan itibren bu oyunu oynamaktan hoşlanır. İlk başta onun yakınına oturun ve ellerinizle yüzünüzü kapatın, sonra açarak 'Ce!" deyin. Ardından parmaklarınızın arasından yavaşça bakmayı deneyin veya yüzünüzü göstermek için ellerinizi bir aşağı bir yukarı hareket ettirin. Ayrıca bir sandalyenin veya kapının arkasına saklanıp çıkabilirsiniz veya sadece kafanızı arkaya döndürüp, tekrar öne çevirebilirsiniz. Bebeğiniz büyüdükçe kendi yüzünü saklama girişiminde bulunacaktır. Bunun yanırısa siz de başının üzerine sizin veya onun çekip alabileceği bir alt bezi veya örtü koymayı deneyebilirsiniz. İlk başta bazı bebekler bundan ürkebilirler. 'Ce' oyunu bebeğinizi oldukça eğlendirecektir çünkü ilk başta bir nesnenin varlığının sürekli oluşundan habersizdir. Düşürdüğü takdirde onun yok olduğunu düşünmektedir. Benzer şekilde sizin kaybolmadığınızdan da emin olamamaktadır. Bu sebeple tekrar gözükmeniz onun açısından oldukça ferahlatıcıdır. Bebeğiniz büyüdükçe görmese bile nesnelerin varolmaya devam ettiklerini anlamaya başlar. Bu dönem basit saklambaç oyunlarının oynanma vaktidir. İlk olarak, bir nesneyi arasından bakılabilen plastik ve kabın yahut bir eleğin altına saklayın ve onu "bulup" bulamadığına bakın. Başka bir sefer yine o bakıyorken bir oyuncağının üzerini alt beziyle veya bir havluyla kapatmayı deneyin ve onu 'bulabilmek' için havluyu kaldırıp kaldırmadığına bakın. Böyle bir düşünceye sahip olmadığı takdirde aralıktan gizlice bakmasına yardımcı olabilir veya oyuncağın bir kısmını dışarı doğru uzatabilirsiniz. Ayrıca iç içe geçmeli bardakların veya başka kapların altına bir takım şeyler saklayabilirsiniz, bunu bebeğiniz baktığı esnada yapın ki ne yapacağını bilebilsin. Bebeğinizle birlikte 'konuşma' oyunları da oynamaya başlayabilirsiniz. Karşılıklı yüzyüze veya bir aynanın karşısında yanyana oturun ve ona nesneleri işaretle gösterin; babanın burnu, Ayşe'nin burnu, babanın gözleri, Ayşe'nin gözleri ve buna benzer. Birşeyler söyleyebilmek ve bir özelliğe veya bedenin bir uzvuna işaret edebilmek için henüz yaşı küçük olsa da bu oyundan hoşlanacaktır. Bu gibi oyunlar esnasında ve bebeğinizle tüm konuşmalarınızda doğal olun ve çok fazla tekrar yapmaktan kaçının. Unutmayın ki kısa bir süre sizi anlayıp, tepkide bulunacak gerçek bir insanla konuşuyorsunuz.

Çocuk ve Oyun, Kaknüs Yay.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.