HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 EYLÜL 2021, SALI

Depremzede Ankara'da

14.08.2001 00:00:00
Önceki gün Avcılar'dan yola çıkan depremzedeler Karamürsel, Gölcük, İzmit, Adapazarı, Düzce, Kaynaşlı ve Bolu'ya uğrayarak oluşturdukları konvoyla Ankara'ya vardı.

Bitirilemeyen kalıcı konutlar, kesilen yardımlar, öğretmensiz okullar, cezalandırılmayan sorumlular, ne için harcandığı belli olmayan paralar... Depremzedeler kırgın ve öfkeli. Depremden hemen sonra biraraya gelerek kurdukları derneklerle tepkileri dile getiriyor, yetkililerin kapısını sık sık aşındırıyor ancak sonuç alamıyorlar. Onlar söz verildiği gibi sorunlarının bir an önce çözülmesini istiyor. İşte depremzedelerin talepleri ve çözüm bekleyen sorunları.

Kalıcı konutlar

Kalıcı konutlar söz verildiği tarihte bitirilemedi, depremzedeler hala prefabrik konutlarda yaşıyor.

Kalıcı konutların fiyatları netlik kazanmadı.

Kalıcı konutların yapıldığı yerler hem şehir merkezine uzak hem de konutların yapımında gerekli özen gösterilmedi. Elektrik ve su problemleri halen çözüme kavuşturulamadı.

Sosyal tesisler ve acil sağlık kurumları oluşturulmadan insanların evleri teslim almaları ve oturmaları isteniyor.

Kalıcı konut ihalesine katılan firmalardan bir kısmında iflaslar yaşandığı için konutlar yarım kaldı.

Kaynaşlı ilçesi, hala kalıcı konutların yapılmasını bekliyor. Dünya Bankası kredisi ile yapılacak bu konutlara ne zaman başlanacağı bile belli değil.

İzmit bölgesinde kalıcı konut kuralarında usulsüzlük olduğu iddia ediliyor.

Hasar tespit çalışmaları sakat

17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri sonrasında yapılan hasar tespit çalışmaları bilimsellikten uzak yapılması pek çok sorunu beraberinde getirdi. Depremzedeler idari mahkemede dava yoluyla bu sıkıntılarını çözümlemeye çalışmaktadırlar.

Alt yapı çalışmaları yetersiz

Depremden sonra büyük hasar gören altyapı onarılamadı. Ödenek yetersizliğinden dolayı yollar yapılmadı. Elektrik ve su kesintilerinın yanısıra prefabrik konutlarda hijyen sorunu yaşanıyor.

Hak sahibi olabilmek için bu güne kadar tanınmış süreler daha sonrasında tanınan ek süreler yeterli değil. Afet yaşamış insanların psikolojik durumları, yaşadıkları kaos ve belirsizlik içinde haklarını aramaya dair tedirginlikleri dikkate alınmadı.

Hasarlı binaların 31 Ağustos'a kadar tamir ettirilmesi gerekmektedir. Tamir edilmezse bu konutlar yıkılacak. Oysa ev yapılacak arsaların imar planları çıkmaması nedeniyle kredi kullananlar evlerini yapamadı.

Ev yapanlara verilen kredi kullandırılmasında sorunlar var. Eylül 1999'da ev kredisi için 6 milyar liralık yardım alındı. Bu zaman zarfında yaşanan krizlerle birlikte paranın değeri de düştü. Ev kredisi alanlar bu sorunlar nedeniyle kalıcı konuta geçmek istiyor.

Kalan arsalar ev

yapmaya elverişli değil

Yerel yönetimler imar planlarını kısa bir süre önce açıklayabildiler. Bu süreç içerisinde kredi miktarı aynı kaldı. Kalıcı konutların maliyeti EYY kredileri için esas alınmalı.

Kiracıların konut sorunu büyük

Devlet deprem bölgesinde konut sorununu çözmek için kalıcı konut planlaması yapmış ancak bu planlama konut açığı dikkate alınmadan yapılmıştır. Depremden en çok zarar görenler az gelirli ve mülkiyet sahibi olmayan kiracılar. Kira yardımları kesilmiş ve konut açığı nedeniyle kiralar yükselmiştir.

Geçici yardımlar kesildi. Barınma yardımı yerine prefabrik konutları tercih edenler halen bu imkandan yararlanmakta iken barınma yardımı alan diğer depremzedeler mağdur olmakta.

Eğitim ve sağlıkta uzman personel ihtiyacı bulunuyor.

Sorumlular cezalandırılmalı

Gerçek sorumluların cezalandırılmaması adalet duygusunu zedeliyor. Deprem davalarının zaman aşımına uğraması kamuoyunu rahatsız ediyor.

Temel istekler

Toplanan iç ve dış yardımların toplamı ve ek vergilerin miktarı, nerelerde kullanıldığı açıklansın.

Sorumlular yargılansın

Barınma yardımları uzatılsın

Prefabrik alanlarda elektrik ve su paraları tahsil edilmesin

Hukukumuzdaki genel zaman aşımı süreleri dikkate alınarak bu süreler içerisinde yapılacak her başvuru hak sahipliği ispat edildiği takdirde süre şartına bakılmaksınız kabul edilsin.

Depremde ailesini kaybeden çocuklara eğitimlere devam edebilmeleri için devlet tarafından burs verilsin ve üniversiteyi bitirene kadar devletin imkanlarından yararlandırılsın.

Depremden zarar gören sağlık sorunu olan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan depremzedeler parasız sağlık hizmetlerinden yararlandırılsın.

Esnafa yeni kredi imkanları sağlansın, çiftçiye bölgesel özellikler ve çevre koşullarını dikkate alan sürdürülebilir tarım teşvik eden krediler pazar imkanları yaratılsın.

Boşaltılan prefabrik alanları öğrenciler için yurt olarak düzenlensin.

Bölgenin çevresel yapısını koruyan yatırımcılara teşvik sağlansın.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

14.08.2000, 14.08.1999, 14.08.1998, 14.08.1997, 14.08.1996, 14.08.1995, 14.08.1994, 14.08.1993, 14.08.1992, 14.08.1991, 14.08.1990, 14.08.1989, 14.08.1988, 14.08.1987, 14.08.1986, 14.08.1985, 14.08.1984, 14.08.1983, 14.08.1982


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.