HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

‘Devlet benim’

19.09.2020 00:00:00

Devlet, milletin sınır çizgisi, bağımsızlık otağı, şeref, namus güvenliği, gücü kalkanı, varlığı ve şanıdır. Devletin varlığı millet, milletin varlığı devlet ile sağlanır. Bir bütündür. Türk'ün özünde bu kuvvet vardır. 

Kıymetli kardeşim Hasan Fatih Çakır, uzun araştırmaları neticesinde 'Türk bir ırk değildir. Türk hak olan dinin adıdır' tespitini yapmıştır.

Hz. Âdem'den (a.s) Hz. Muhammed Mustafa'ya (s.a.a) kadar bütün peygamberler hak olan İslam'ı tebliği etmişlerdir. Böyle olunca Türk devamlı vardır. Hz. Nuh'un (a.s) oğullarından Hz. İbrahim'e (a.s) Türk vardır. Türk adalet ve güven demektir. Bu manada Türk Devleti büyük bir ifadedir. 

Dünyada en çok Kur'an-ı Kerim okuyuşu dinlenen hocalar Suudi Arabistan'da, Mısır'da var. Mekke ve Medine imamları meşhur...

Dünyada Müslümanların katledilmesine, devletlerinin yıkılmasına, işgal ve işkenceye maruz kalmasına, tarih ve kültürlerinden uzaklaşmasına paralar akıtan da Suudi Arabistan'dır.

Örnekler:

Osmanlı'yı, İngiliz ile bir olup arkadan vurdular. 

Suriye'ye binlerce terörist gönderdiler. 

Bosna'da, FETÖ ve Suud okulları var... Şimdi Pakistan'ı karıştırma peşinde…

Mısır İhvan-ı Müslimin hareketi, FETÖ gibi Türk gençliğini ele geçirmek ve devletine düşman etmek için çalıştı. 

Akıl, bilim, sadelik, kendine has duruşu ile Türk, İslam'ın yegâne merkezidir. Bugün de öyledir. Yarın da. Saldırılar bu yönü ile önemlidir. Büyüktür.

Muhterem üstadımız Prof. Dr. Haydar Baş Bey ne demişti: "Türk batarsa kâinat batar." Türk'ün hem fert ve hem devlet olarak varlığı bundan güzel ifade edilemez. Tarihte çok anlatılan bir fıkra var.

Keçecizade Fuad Paşa'nın Osmanlı Devleti için yabancı bir devlet temsilcisine "siz dıştan biz içten yıkmaya çalışıyoruz yine yıkılmıyor" dediği rivayet olunur. Burada "yıkmaya çalışıyoruz" sözünden, yönetim acziyetinı kastettiği de söyleniyor. Tarihi, askeri, kültürel, ekonomik gücümüzle ayakta kalmasını ilerlemesini bilmeliyiz.

Atatürk Bursa gezisinde bir çiftçiyi görür ve yanına gider.  

- Tarlanın sahibi sen misin? 

- Evet, der. Karpuzlar olana kadar bakımını yapar tarlamızı bekleriz.

Atatürk:

- Birisi gelip bu tarlaya girmeye, talan etmeye kalksa ne yaparsın? Deyince köylü:

- Aha bu Kırıkkale ile hakkından gelirim.

Atatürk çiftçinin cevabından çok memnun olmuştur. Yeni mahsul karpuzlardan alır ve parasını verir. Çiftçi parayı almak istemez. Atatürk, ısrarla verir ve oradan ayrılırken şunu söyler: "Öyleyse beklenir."

Atatürk vatan demektedir. "Ben de bu vatanı öyle beklerim, sahip çıkarım" demektedir. Devlet demektedir. "Bunun için daha, Sakarya Savaşı esnasında kurumların nasıl olacağını düşünüyordu" tespiti yapılır Atatürk için.

Devletin kurumları, her bakımdan kendini yenileyen, gelişmelerin gerisinde kalmayan yapıda olmalıdır. Siyasi hırslar devlet millet menfaatinin önüne geçmemelidir. Birliğimiz, terbiyemiz, gelenek ve göreneklerimiz, musikimiz, bizi bir yapacak değerlerimiz devlet binasının temel taşlarıdır.

Dış güçler her zaman var olacaklardır. İçte de zafiyet gösterenler olacaktır. Fertler uyanık olmalıdır. Manevi kişiliği ile sürekli kitap okuyan, hayırlı adımlar atan vatan evladı olmalıdır. Hayatta en önemli şey büyük iyilikler bırakmaktır. 

Muhterem Üstadımız, nikâh merasimlerinde, yüzük takma esnasında gelin damat için, "Dine, vatana, millete, hadim ve hadime evlatlar yetiştirmesini Cenab-ı Hak'tan niyaz ederim" duasını yapardı.

Devlet adalet demektir. Devlet ayırımcılık yapmaz. Devlet haksızlık yapmaz. Devlet koruyandır. Tutandır. Devlet merhamet denizidir. Çare yeridir. Hakların verildiği, haksızlıkların haddinin bildirildiği yerdir. Bu sebeple muhterem Hocamız, 'Devlet benim' sözünün sahibi, müşahhas örneği, sözün ve bilgeliğin başı olmuştur.

 
Feyyaz İnanç / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.