HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Rahman Suresi-II

21.04.2021 00:00:00

Hesabı unutmamak:

"Ey insan ve cin! Sizin de hesabınızı ele alacağız. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 31-32).

"Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin çerçevesinden çıkıp gitmeye gücünüz yetiyorsa geçin. Ancak büyük bir güçle çıkıp gidebilirsiniz. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 33-34).

"Üzerinize ateşten alev ve duman gönderilir de birbirinizi kurtaramaz ve yardımlaşamazsınız. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 35-36).

"Gök yarılıp da kızarmış yağ renginde gül gibi olduğu zaman. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 37-38).

 

Hesap günü:

"İşte o gün insana da cine de günahı sorulmaz." (Rahman 39).

(Açıklama: Çünkü gök yarıldığında yani kıyamet kopacağında, kabirden çıkışta veya mahşerde insanlar ve cinler simalarından tanınacakları için onlara bir şey sorulmayacaktır).

"O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?"(Rahman 40).

"Suçlular, simalarından tanınır, perçemlerinden ve ayaklarından yakalanırlar. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 41-42).

"İşte bu, suçluların yalanladıkları cehennemdir. Onlar, cehennemle kaynar su arasında dolaşır dururlar. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 43-45).

 

Allah'tan korkmak, takva sahibi olmak, cennet nimetlerine kavuşmak:

"Rabbinin huzurunda durmaktan korkan kimselere iki cennet vardır. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 46-47).

"İki cennet de çeşit çeşit ağaçlarla doludur. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 48-49).

"İkisinde de akıp giden iki kaynak vardır. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 50-51).

"İkisinde de her türlü meyveden çift çift vardır. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 52-53).

"Hepsi de örtüleri atlastan minderlere yaslanırlar. İki cennetin de meyvesinin devşirilmesi yakındır. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 54-55).

"Oralarda gözlerini yalnız eşlerine çevirmiş güzeller var ki, bunlardan önce onlara ne insan ne de cin dokunmuştur. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 56-57).

"Sanki onlar yakut ve mercandırlar. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 58-59).

 

İyiliğin sonucu:

"İyiliğin karşılığı iyilikten başka bir şey midir? O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 60-61).

"Bu ikisinden başka iki cennet daha vardır. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 62-63).

"Bu cennetler koyu yeşildirler. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 64-65).

"İkisinde de durmadan fışkıran iki kaynak vardır. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 66-67).

"İkisinde de her türlü meyveler, hurma ve nar vardır. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 68-69).

"İçlerinde huyu güzel yüzü güzel kadınlar vardır. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 70-71).

"Otağlar içinde sahiplerine tahsis edilmiş hûriler vardır. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 72-73).

"Bunlara onlardan önce ne bir insan ne bir cin dokunmuştur. O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 74-75).

"Yeşil yastıklara ve hârikulâde güzel döşemelere yaslanırlar. Öyleyken Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" (Rahman 76-77).

 

Sure sonunda Celal ve İkram ism-i şerifleri:

"Büyüklük ve ikram sahibi Rabbinin adı yücelerden yücedir." (Rahman 78).

Surede, Allah'ın rızasını kazanan kullar ile nefsin pençesinde yok olanların akıbeti bildirilir.

Kısa kelimeler, kısa cümleler, tekrarlanan ayet-i kerimeler okunup dinlendikçe iman üzerine ziyade rahmet iner. Feraset ve tevekkülleri ziyadeleşir. Allah'ın ikramlarına kavuşur.

"Kur'an'ın süsü" buyrulan Rahman suresi ile iman, gönül, fikir, tefekkür, yakin, muhabbet süslenir. 

 
Feyyaz İnanç / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.