HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Bizi deryaya salan

08.04.2021 00:00:00
'Bizi deryaya salan' seslendirme dosyası:

Muhterem üstadımız Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in Ehl-i Beyt eserlerini okuyoruz.

İmam Muhammed Et-Takî eserinden bir bölüm paylaşmak istiyorum:

Emiru'l-Mü'minin'den (a.s) şöyle rivayet edilmiştir: "Zulümle muamele eden, ona yardımcı olan ve ona rıza gösteren kimseler suç ortaklarıdır."

Şöyle buyurmuştur: "Bir konuşmayı dinleyen kimse ona kul olur. Eğer konuşan Allah adına konuşuyorsa, Allah'a kul olur. Şayet İblis'in diliyle konuşuyorsa, İblis'e kul olur."

İmam Cevad'ın şu ifadeleri dikkat çekicidir: "Yüce Allah, peygamberlerinden birine şöyle vahyetti: Dünyada zühd içinde yaşaman, bir an önce rahata kavuşman içindi. Herkesten ilgini kesip kendini Bana adaman, Benimle güçlenmen amacına yönelikti. Ama sen herhangi bir düşmanıma düşmanlık ettin mi, herhangi bir dostu mu dost edindin mi?"

Bu rivayeti esas aldığımızda din, Allah'ın dostlarını dost edinmek ve düşmanlarına düşman olmakla, onlarla uzlaşmamakla, onlarla barışık olmamakla gerçekleşir. Bu ruhun ümmeti bürümesi için dedesi Emirü'l-Müminin'in (a.s) Ebu Zer'e (r.a) hitaben söylediği şu sözü nakletmiştir:

"Sen Allah için onlara kızdın. O halde kendisi için kızdığın Allah'tan ümidini kesme. Onlar dünyaları için senden korktular, sen de dinin için onlardan korktun. Allah'a yemin ederim, eğer gökler ve yerler tümüyle kulun üzerine kapansa, şayet bu kul Allah'tan korkan bir kul ise, mutlaka Yüce Allah onun için bir çıkış yolu gösterir. Haktan başka hiçbir şeye ısınma ve batıldan başka hiçbir şeyden ürküp kaçma." (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Muhammed et-Taki, s.305-306, İcmal yy.).

Muhterem Hocamız Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in ısrarla söyleyip tekrar ettiği ifadeleri vardır:

Önce insan.

Zübde-i âlem… (Âlem'in özü).

Kendi yararına Hak hesabına kazanılması geren insan.

Eğitilip yetiştirilmesi geren insan.

Kamil insan. İnsan davası…

Muhterem Hocamız 'özlediğim bekledim genç' olarak beklediği, emeğini, gayretini vakfettiği İcmal Gençliği'ni Ehl-i Beyt deryasına bağladı.

O derya için, yalçın kayalıklardan, vadilerden, dar geçitlerden aktı. 

Bir bahçıvan oldu meyvelerini yetiştirdi. 

"Benim davam gönüllerde Hakk'ı iktidar etme davasıdır" dediği kabiliyet ve kalitede öğrencilerini, insanını yetirdi. 

Bir anne şefkati ile sahip çıkan, bir baba dikkati ile koruyan, bir dede nezaketi içtenliği ile saygı duyup seven, Ehl-i Beyt imamlarına kapı açan, sır, hikmet, izzet, kemalat sahibi Prof. Dr. Haydar Baş Bey, küçük derelerden nehirlere, nehirlerden Ehl-i Beyt deryasına bağladı.

Türk'ün mayasında Ehl-i Beyt mayası vardır. Asıl gıdası ve hüviyeti budur. İstikamet, ihlas, ihsan buradadır.

 
Feyyaz İnanç / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.