HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

İmam Muhammed Et-Takî’nin (a.s) Öğütleri

14.04.2021 00:00:00
'İmam Muhammed Et-Takî’nin (a.s) Öğütleri' seslendirme dosyası:

Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in, İmam Muhammed Et-Takî'nin  (a.s) hayatını konu alan eserinde, kişiliği, irfanı, kerametleri, feraseti, ileri görüşlülüğü, cömertliği, mücadelesi, tefekkürü genişçe ele alınmış.

Dağların, taşların en kıymetli madenlerinden, derinliklerinden akıp gelen pınarlar misali, Ehl-i Beyt membaının söz pınarından, hikmet, ilim, ahlak, nasihat akar. Kalplere canlılık verir.

Ehl-i Beyt'in en belirgin özelliklerinden biri ifade gücüdür. Kelimeler inci gibi düzülür. Gönül ve fikirlere ışık saçar. Kalpleri gafletten uyandırır. Hz. Fatıma (a.s) başta olmak üzere On İki İmam'ın hutbelerinde, vaazlarında, nasihatlerinde, derslerinde, yazılarında özdeyişleri, mana dolu sözleri görüyoruz.

Muhterem üstadımızın eserinden, İmam Muhammed Et-Takî'nin (a.s) ''hikmetli sözleri'' 

Şahitlik

''Bir kötülüğe şahit olup da ondan hoşnut olmayan kimse, hiç şahit olmamış gibidir. Bir işe şahit olmadığı halde ondan razı olan kimse ona şahit olmuş gibidir''       

Tevekkül

''Allah'a güvenmek, her pahalının fiyatı ve her yüksekliğin merdivenidir''

Güzel edep

''Yüzsüzlük etmemek, fakirliğin süsüdür.

Şükretmek, zenginliğin süsüdür. Sabır, belanın süsüdür. Tevazu, asaletin süsüdür. Fesahat, konuşmanın süsüdür. Ezberlemek, rivayetin süsüdür. Mütevazi olmak, ilmin süsüdür. Güzel edep, aklın süsüdür. Güleryüzlülük, cömertliğin,  süsüdür. Başa kakmayı terk etmek, iyiliğin süsüdür. Huşu, namazın süsüdür. Çok ibadet, kanaatkârlığın süsüdür. Kişiyi ilgilendirmeyen şeyi terk etmek, takvanın süsüdür. ''

Kemal ve erdem

''Kişi için kemal ve erdem olarak kimseye kötülük etmeme yeter. Kişi için güzel ahlak olarak başkasına eziyet etmekten vazgeçmesi, cömertlik olarak üzerinde hakkı olanlara iyilik etmesi, kerem olarak onları kendisine tercih etmesi, sabır olarak az şikâyet etmesi, akıl olarak kendisine insaflı davranması, adalet olarak kendisine açıkça gösterilen hakkı kabul etmesi, iyi niyet olarak kendisi için istemediği şeyi nehyetmesi yeter.

Zulmeden

''Zulmeden, zulme yardımı olan ve ona razı olan kişiler suç ortağıdırlar.''

Çözüm yolları

''İhtiyaçları doğru tespit etmeyen kimse, çözüm yollarını da bulamaz''

Âlimler

''Cahiller çok oldukları için âlimler gariptirler''

Başkalarının sevgisini celp eder

''Üç haslet başkalarının sevgisini celp eder: Muaşerette adaletli davranmak, sıkıntılarda paylaşımcı olmak ve kalb-i selime teslim olmak.''

Kardeşlik

''İnsanların çeşitli mizaç ve meşrepleri vardır ve herkes kendi mizaç ve meşrebine göre iş yapar. İnsanlar kardeştirler. Kimin kardeşliği Allah rızasından başka bir amaca yönelikse, bu kardeşlik gün gelir düşmanlığa dönüşür. Çünkü Yüce Allah, ''Allah'a karşı gelmekten sakınanalar dışında, dost olanlar (bile) birbirlerine düşman kesilirler'' buyurmuştur. (Zuhruf 67) 

Merhamet

''Zayıflarınıza merhamet edin. Zayıflara merhamet etmek suretiyle Allah'tan merhamet dileyin''

(Prof. Dr. Haydar Baş. İmam Muhammed Et-Takî.  s 414-426 İcmal yy) 

 
Feyyaz İnanç / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.