HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Diş çürüğü ozonla tedavi edilecek

25.09.2001 00:00:00
İngiliz diş hekimi Prof. Dr. Edward Lynch, ozonla diş çürüğü tedavisi çalışmalarının başarıyla devam ettiğini belirterek, anesteziye gerek duyulmayan bu yöntemle tedaviye önümüzdeki ay resmen başlanacağını bildirdi.

Prof. Dr. Lynch, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda süren 5. Uluslararası Estetik Diş Hekimliği Kongresi'nde, "Ozon kullanılmasıyla minimum madde kaybı" konulu konferans verdi.

Konferans öncesi gazetecilere yeni tedavi yöntemini anlatan Prof. Dr. Lynch, 15-16 yıldan bu yana birçok ülkede diş çürüklerinin ozonla tedavi edilmesi yönünde çalışmalar yapıldığını ve insanlar üzerinde uygulanan klinik deneylerde yüzde yüze yakın başarı sağlandığını söyledi. Ağızdaki tüm delik ve çürüklerde bakteri bulunduğunu, bunların da sürekli asit ürettiğini vurgulayan Prof. Dr. Lynch, yapılan araştırmaların asit üretimini durduran tek tekniğin ozon kullanımı olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti.

Diş çürümesinin her aşamasında kullanılabilen tedavi yönteminin yaş gözetmeksizin her insanda uygulanabileceğini belirten Prof. Dr. Lynch, önümüzdeki aydan itibaren 50 diş hekiminin kullanacağı tekniğin6 ay içerisinde tüm dünyadaki meslektaşlarının hizmetinde olacağını dile getirdi.

Prof. Dr. Lynch, uygulama sırasında anesteziye gerek duyulmayan buyöntemin, hastaya olduğu kadar "iğne yapmaya ve hastanın ağzına girmeye bayılmadığını" belirttiği diş hekimlerine de büyük kolaylık sağlayacağını sözlerine ekledi.

Ozonla diş çürüğü tedavisi, 2 bin 100 ozon taneciğinin özel bir alet yardımıyla, püskürtme yöntemi kullanılarak 10 saniye süreyle çürük dişe uygulanmasıyla gerçekleştiriliyor.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.