HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Ebû'l Hasan-ı Eş'ari

13.06.2001 00:00:00
Resulullah Efendimize salat-ü-selam olsun ki, bizi Allah-ü Teala'nın emir ve yasaklarına davet etti. Allah-ü Teala bu hususta O'na ayetleriyle yardım etti. Kendisine mucizeler vererek, hakkındaki şüpheleri giderdi. Kendi rızasına nasıl ulaşılacağını O'nun ile bildirdi. İçlerinde kendisine delalet eden deliller bulunduğu en açık bir şekilde haber verdi. Nihayet batıl, sönüp gitti. Hak, galip ve muzaffer olarak parladı. Resulullah Efendimiz peygamberlik vazifesini yerine getirdi. Kendisine bildirilenleri tebliğ edip, ümmetine nasihatta bulundu".

Sevdiklerinden bir topluluğa yazdığı mektupta ise şöyle buyurdu:

Ey Bab-ül-Ebvab halkından olan alimler ve büyükler! Allah-ü Teala sizleri yüce kudreti ile muhafaza eylesin. Medinet-üs-Selam'da (Bağdat'ta) mektubunuzu aldım. Allah-ü Teala'nın nimetleri içerisinde olduğunuz, halinizin düzgünlüğünü yazıyorsunuz. Bu sebeple, kederim ve üzüntülerim dağıldı. Allah-ü Teala'ya şükrettim. Size olan ihsanının tamamlamasını, size ve bize olan nimetlerini artırması için Allah-ü Teala'ya yalvardım. Duaları kabul eden O'dur. Büyük lütuflarda bulunmak O'na layıktır. Allah-ü Teala yardımcınız olsun. Geçen sene bir takım sualler sormuştunuz. Mektubunuzda bundan da bahsediyordunuz. Verdiğim cevapları beğendinizi, faydalı olduğunu, doğruluğunu kabul ettiğinizi, şüphelerinizin gittiğini, sizi kendilerine inandırmak isteyenlerden yüz çevirdiğinizi yazıyorsunuz. Bunları okuyunca, dinde saptıranların, Resulü'ne uymaktan alıkoyanların şüphelerinden bizi ve sizi koruyan Allah-ü Teala'ya hamd ettim.

Yine siz mektubunuzda, benden selef-i salihini asıl kabul edip, dayandıkları bazı hususları yazmamı istiyorsunuz. Sonra gelenler de bu asıllara (bilgilere) uymak suretiyle, bid'at sahiplerinin düştüğü, Kur'an-ı Kerim ve Sünnet-i Seniyyeye muhalefet durumuna düşmekten kurtulmuşlardır. Bu bilgilere şiddetle ihtiyacınızın olduğunu bildirdiğiniz için, size olan hürmetim ve üzerimdeki hakkınızdan dolayı, suallerinize ve isteklerinize cevap vermekte acele ettim.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.