HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Ecevit güvensizlik faktörü

09.07.2001 00:00:00
Cuma günleri Almanya'da piyasaya çıkan Financial Times'ın haftasonu Almanca baskısının birinci sayfadan verdiği flaş haberi Türkiye'deki ekonomik krizle ilgiliydi. "Türkiye'nin mali durumu tehlikede" ana başlığıyla Başbakan Ecevit'in kaygılı bir yüz ifadesi taşıdığı fotoğrafının eşlik ettiği haberin alt başlığında, yüksek faizlerin ödeme güçlüğüne yol açtığı, IMF kredisinin ertelendiği belirtiliyor. Ayrıca iç sayfada baş yorumun konusu da Türkiye.

Kredi tehlikede

Financial Times'ın Almanya baskısında Claus Hulverscheidt imzalı birinci sayfada yer alan flaş haber "Türkiye'ye 16 milyar dolarlık uluslararası yardım tehlikede" cümlesiyle başlıyor. Faizlerin aşağıya çekilememesinin Türkiye'yi ödeme güçlüğüne soktuğu bu yüzden IMF ve Dünya Bankası'nın yeni kredi dilimini ertelemek zorunda kaldığı belirtilen yazıda, IMF Başkanı Horst Köhler'in görüşlerine yer veriliyor. Köhler'e göre, Türkiye'de bankacılık sektöründe ve Telekom'da yapısal değişikliğin gerçekleşememesi, Türkiye'nin siyasetle ekonomiyi birbirinden ayırma niyetinde olmadığının kanıtı.

Ecevit güvensizlik faktörü

Yazıda, Türkiye'nin sermaye piyasalarına yeterince güven vermediği için faizlerin aşağıya çekilemediği belirtiliyor. Bir başka güvensizlik faktörü de Başbakan Bülent Ecevit. Haberde Ecevit'in her an dağılacak izlenimi veren koalisyonla sorunların üstesinden gelemediği vurgulanıyor. Gazetede "Kemal Derviş'in her adımda engellendiği"nin dile getirilmesi dikkat çekiyor.

İpi çekmek meselesi

Türkiye'deki zor durum nedeniyle G7 ülkeleri başkentleri arasında geçtiğimiz hafta telefonların sıkça çaldığı belirtilen yazıda, IMF kaynaklı ilginç bir açıklama yeralıyor. "İpi ne zaman çekeceğimize karar vermek zorundayız. Ya hemen ya da kredinin hepsi ödenip yok olduktan sonra." Bu bağlamda IMF yetkilisi geçmişte Rusya ile yaşanan acı deneyimleri anımsatıyor.

Türkiye'ye IMF yardımına Almanya'nın desteği sürüyor

Financial Times'a Alman hükümetinin Uluslararası Mali Piyasalardan Sorumlu Müsteşarı Koch-Weser de, Türkiye ile ilgili demeç vermiş. Koch-Weser dünya konjonktüründeki olumsuz gelişmelerin ve yüksek faizlerin Türkiye'yi zor duruma soktuğunu, ancak durumun düzeltileceğini söylüyor. Koch-Weser Türkiye'ye IMF yardımına Almanya'nın desteğinin sürdüğünü de yineliyor.

Derviş kredi ertelemesinden memnun

G7 çevrelerinden sızan bilgilere dayanarak, Kemal Derviş'in son kredi erteleme kararından Türkiye'deki siyasi çevrelere baskının artması gerekçesiyle memnun kaldığı belirtiliyor yazıda.

Fatura Köhler'e çıkabilir

Türkiye'de krizin çözülmemesi durumunda sadece Ecevit ve Derviş değil, IMF şefi Köhler'in de zor durumda kalacağı, zira bir yıl içinde üç IMF programı başarısızlığının Köhler'e pahalıya patlayacağı ayrıca NATO üyesi Türkiye'nin üzerinden Amerika desteğinin eksik olmayacağı vurgulanarak yazı sona eriyor.

Erteleme kararı doğru

Financial Times'in başyorumunda ise, IMF ve Dünya Bankasının görevlerini yerine getirmeyen Türkiye'ye kredileri ertelemesinin doğru bir karar olduğu savunuluyor. Dünya ekonomisindeki dalgalanmalara dikkat çekilen yorumda, böyle bir dönemde siyaset ve ekonomi yumağının içiçe geçtiği bir ülkeye bonkörlüğün sorumsuzluk olacağı belirtiliyor. Birinci sayfadaki haberde olduğu gibi Kemal Derviş'e güvenin altı çiziliyor, siyasi çevrelerin Derviş'in reformlarına direnişi eleştiriliyor.

-BERLİN YENİMESAJ


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.