HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Erdoğan niçin "gizli bir amacımız yok" dedi?

14.10.2003 00:00:00
ABD büyükelçisi Erick Edelman'dı. Geçen hafta "Beyaz Saray'ın yeminli tercümanı" Egemen Bağış'ın hoş geldiniz partisinde kucaklanan Büyükelçi, muhtemelen pazar ayinine katılacağı için salondaki koroya dahil olamadı.

Eric Edelman çünkü, tıpkı başkanı Bush gibi iyi bir dindar...

Tayyip Erdoğan'ın yaptığı konuşmanın en ilginç notu; hiç kimsenin dikkate almadığı "Gizli hiçbir amacımız" yok mealinde sarf ettiği sözlerdi.

Başbakan acaba kendisini bu cümledeki söyleme, niçin mecbur hissetti?

Hiçbir kesimden AKP'ye yönelik bu çerçevede bir tepki söz konusu değil. Açın bakın gazete ve televizyonlara... "Erdoğan'ın faziletleri"ni anlatan yazılar dışında bir tek nahoş satır bulmanız mümkün olacak mı?

Biz "Gizli bir amacımız yok" sözüne yeniden dönelim ve bir ihtimali daha tartışalım.

Tayyip Erdoğan gizli, yasak bir şeyler yaptı da bunun sonucu olarak mı acaba suçluluk psikolojisine girerek bu sözleri söyledi? Erdoğanın vermeye çalıştığı "İslam bahsinden" konuya baktığımızda, cevabımız hayır olacak.

Çünkü Erdoğan daha partisini kurarken "bizim güzel Kur'an okuyanlarada sakallılarada ihtiyacımız yok" demişti.

Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz'un muhtemelen keyif sakalının bile, bakanlığına engel olduğu konuşuluyor kulislerde. İşin ilginç tarafı Kapusuz bu iddiaları yalanlamıyor.

Erdoğan'ın en hazzetmediği sözler "içinden İslam geçen" kelimeler... "Soyunduk", "geride kaldı", "değiştik" gibi sözlerle bunu her ortamda ve her fırsatta üstüne basa basa ifade ediyor.

Biz yine temel soruya yeniden dönelim. Erdoğan acaba niçin "bizim hiç bir gizli amacımız yok" cümlesini sarfetmek zorunda kaldı?

28 Şubat'lı günleri bir hatırlayın... Erbakan o süreçte takiyye yapmakla suçlanıyordu.

Zavallı hoca her fırsatta kendini yırtarcasına takiyye yapmadığını ifade ediyor, ancak hiç kimseyi inandıramıyordu.

Nihayet o ünlü İmam-Hatipleri, Kur'an Kurslarını kapatan kararların altına imzayı bastı. Ancak bu kezde Erbakan'a, şakirtleri üstelik buna rağmen inanmadılar. Onlar Hoca'nın karşı tarafa takiyye yaptığını söylüyorlardı.

Oysa Erbakan'ın en ufak bir niyet bozukluğu yoktu. Takiyye için en fazla şu söylenebilirdi;

"Erbakan takiyye'yi kendi muhiplerine karşı yapıyordu."

Şunu demek istiyoruz. Erdoğan'ın ifade ettiğimiz gibi "içinden İslam geçen" kavramlara yönelik bir kaygısı, tasası yok. Milli meseleler içinde durum farklı değil.

Irak'a asker gönderme kararının ardından, Erdoğan'ın yüz haline ve söylediği sözlere bir bakın.

Türkiye bu kararla "bir İslam ülkesinde işgalci haline geliyor, Amerikan askerlerine kalkan oluyor" ama Erdoğan'da bırakınız üzüntüyü tık yok. Bilakis Erdoğan'ın mutluluktan gözlerinin içi gülüyor. Milletvekillerine çorba ısmarlıyor, gazetecilerle şakalaşıyor.

"Vay canavarlar, biz daha Genel Kuruldan çıkmadan sonuçları öğrenmişler" diye laf atıyor.

Erdoğan'ın derdi İslam bahsi değil. Bu konuda en ufak bir tereddüt yok.

Ancak insanın aklına şu geliyor, "Gizli amacımız yok" sözüyle ilgili olarak...

Başbakan'ın Martin Luther'e öykündüğü konuşmasında verdiği ipuçlarından da yola çıkarak söylüyoruz, acaba "King'in Dini" bağlamında bir yerlere sözler mi verdi?

Erdoğan bu kabilden angajmanlar içine mi girdi?

Başbakan hatırlarsanız AB için son derece bilinçli kavramlar kullanarak "biz AB medeniyetinin içine dahil olmak" istiyoruz" demişti.

AB medeniyetinin 3 ayağı var. Yunan düşüncesi, Roma hukuku ve de Hıristiyanlık...

ABD'nin yeni dünya düzenine Hıristiyanlığı yeni dünya dini olarak seçtiği, işgal ettiği bölgelere örneğin Irak'a binlerce misyoneri gönderdiği bir ortamda, Mehmet Aydın'lı bir Diyanet İşleri Başkanı varken insanın aklına sadece ve sadece bu geliyor.

"Bir yerlere Hıristiyanlık faslından sözler verildi, duyulan suçluluk psikolojisi Erdoğan'ı kongrede konuşturdu" hepsi bu.

 
Ahmet Erimhan / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.