HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Birlik ve beraberlik ölümden başka her şeyi yener

17.05.2021 00:00:00
'Birlik ve beraberlik ölümden başka her şeyi yener' seslendirme dosyası:
Filistin mes'elesi dahil olmak üzere ülke ve coğrafyamızın yaşadığı tüm sorunların büyük nedeni bir kalpgahımızın olmaması! Vicdan üzere, Hak üzere, Adalet üzere, akıllı ve cesur ve civanmert bir merkezin olmaması yani dağınıklığımız ve savrukluğumuz medeniyetimizin mahvına sebep oluyor.
Kuru kuruya birlik ve beraberlik edebiyatı da yazık ki karın doyurmuyor. Birlik ve beraberliğiniz bir merkeze bağlılık ile eşitlenmiyorsa, oyunda kaybetmeye mahkumsunuz!
 
BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş'ın "Kudüs İslam Dünyasının başkenti ilan edilsin" önerisi aslında bu büyük tevhidi gerçekleştirecek bir kaldıraç! Kudüs şayet siyaset aracı değil de bir dava/sorumluluk ise hiç kimse bundan kaçamaz, kaçmamalı! O nedenle "yapılacak bir şey yok"u/çaresizliği dayatan ve zavallılık kokan tavırsızlıkların yanında, şu ana kadar masaya konulmuş bu en akıllı ve stratejik öneriye verilen tepkileri/tepkisizliği takip edeceğiz.
 
Bakalım kim samimi, kim değil! Kimin Aksa diye bir derdi var kimin yok? Hepsini anlayacağız!
 
Hüseyin Baş bu tarihi önerideki çıkışı ile hem Haydar Baş Hoca'nın yoluna/fikrine/siyasetine olan bağlılığını, hem de yüreğini/aklını bir kez daha ortaya koydu. BTP Başkanlık Divanı ve İl Başkanları toplantısındaki "Davam Haydar Hoca'nın fikirlerini iktidar etmektir" cümlesi de bu büyük yolculuğun devamı olarak bayramımıza lezzet kattı, ruh üfledi, heyecanlandırdı, sevindirdi!
 
Bugün en dışarısından en yakınına kadar tüm BTP kadrosu, seçmeni, sevdalısı, sempatizanı ile Hüseyin Baş'ın varlığında/liderliğinde birlik ve beraberliğini tesis etmiş durumda! Bu BTP için olduğu kadar ülke içinde en büyük kazanç. Çünkü fikri ile siyaseti ile maddesi ile maneviyatı ile çöl iklime dönüştürülmüş ülkede sözü olan, söz söyleyebilen, çaresizlik değil çare üreten tek adres burası! O'nun için Hüseyin Baş bu coğrafyanın büyük umududur!
Umuda Sahip çıkmak ise imanın ve aklın bize yüklediği sorumluluktur! 
 
Peki bu sorumluluğu nasıl anlamalı, içini nasıl doldurmalıyız?
 
Tevella biliyorsunuz özü ile itibarı ile Hakk ile beraber olmak demektir. Teberra ise Hakk ile beraber olmayanlara da karşı durmak demektir.
Bizim Sünni gelenek az çok tevellayı yapar da iş teberraya geldi mi orada pek kimseyi bulamazsınız. Ama tevella ve teberra bir bütündür. Bir bölümü var, diğeri yok diyemezseniz. Derseniz ortada ne tevhit kalır ne de birlik ve beraberlik!
 
Aksi Yahudilerin Hz Musa'ya "Ey peygamber bizden yardım isteme, düşmanlarınla sen savaş, sonra biz seni değerlendiririz" demesi gibi bir şey olur!
Kabul edelim ki Hocam Haydar Baş Bey bu kaderi yaşadı. Bu kaderi O'na dışarıdan yaşattılar. Aslana kedi muamelesi yapmaya kalktılar! Sonuç ortada!  Aslan aslanlığından hiçbir şey kaybetmedi ama kaybedenleri hep birlikte seyrediyoruz.
 
Haydar Baş hocamın diyebiliriz ki en hassas olduğu husus birlik ve tesanüddü! Büyüklerimiz çok iyi bilirler zaman zaman hocamın sohbet ortamında farz-ı muhal bir isimden bahsedilse, o isim hakkında ne kadar iyidir hastır da deseniz hocam asla kabul etmezdi. İyi ama derdi "bahsettiğiniz bu ismin benimle bir irtibatı yok, bana gelmiyor gitmiyor, benim için anlattıklarınızın bir hükmü yok!"
 
Yani merkezden kopuk çalışmayı bile Hocam yok hükmünde kabul ederdi. Hele ki teberrayı kabul etmek! Yani kendisini kabul etmeyene karşı tavır içinde olmamak!
 
Bu ülke ve bizler feleğin çemberinden Kırk kere geçmiş insanlarız. Kimse kandırıldık, bizi kandırdılar diyemez. Her şey gün gibi apaçık ortada! Temel İrade, samimiyet, feraset, sorumluluk, tarihi akış bizi Hüseyin Baş'a çağırıyor.
 
Gemi kalkıyor… Büyük yolculuğumuzu ancak Hüseyin Baş ile oluşturacağımız sıklet merkezinin etrafında buluşarak yapabiliriz. 
Allah (C.C.) niyetleri bilen ve her şeye kadir olandır!
 
Ahmet Erimhan / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.