HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Ey Türk gençliği! Devlet ‘baba’ olmalı

21.06.2021 00:00:00
'Ey Türk gençliği! Devlet ‘baba’ olmalı' seslendirme dosyası:

Atatürk'ün gençlere ne kadar önem verdiğini hepimiz biliriz. Hatta Atatürk Cumhuriyeti başkalarına değil, özellikle gençlere emanet etmiştir: "Gençler! Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir özgürlüğünün en değerli simgesi olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşak! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz!" (Mustafa Kemal Atatürk).

Atatürk, gençliğe hitabesinde ise şöyle seslenmiştir gençlere: "Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet'ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir…"

Atatürk'ün gençlik ile ilgili söylediği sayısız sözler var. Hepsi birbirinden kıymetli, hepsi birbirinden önemli… Kurtuluş Savaşı'nın başlangıç tarihi olan 19 Mayıs'ı da Atatürk yine gençliğe armağan etmiştir.

Bugün O'nun kurduğu bu cumhuriyette yaşayan gençlerimizin O'na verebilecekleri en güzel 'Babalar Günü' hediyesi, O'nun emanetine sahip çıkarak, "Cumhuriyeti yükseltip devam ettirmek" olabilir ancak. 

Peki, bugün gençlerimize reva görülen hayatın, Atatürk'ün gençler için kurduğu dünya ile bir alakası var mı? Tabi ki yok!

Atatürk, Türk gençliğine özgürce ve bağımsız olarak yaşayacakları, kendi ülkelerinde yaşamaktan dolayı mutlu olacakları, kendi insanlarına yararlı olmaktan dolayı huzur bulacakları; iş sahibi, güç sahibi, aş sahibi, imrenilen bir Türkiye bıraktı.

Bugün ise Atatürk'ün gençliğe verdiği her şey ellerinden alındı. Gençlerin hayalleri çalındı, umutları tüketildi. İş verilmedi, aş verilmedi, kendi ülkesinde çaresiz bırakıldı. Bugün Türk genci başka ülkelerde geleceklerini arar oldu, başkaları için hayaller kurar oldu. 

Yalnız şunu unutmamak gerekir; devlet babadır, cumhuriyet en kıymetli hazinedir. Bu eziyeti gençlere reva gören ne devlettir ne de cumhuriyet, bu eziyeti gençlere yapan beceriksiz yöneticilerin ta kendileridir. Öyleyse gençlere düşen şey, beceriksiz idarecileri gönderip, kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesidir. 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Sayın Hüseyin Baş'ın dediği gibi, 15 yıl sonra aramızda olmayacak, ömürleri yetmeyecek kişilerin gençlerin geleceğini belirlemesine izin verilmemesi gerekir. 

Devlet babadır, dedik. Ancak gençlerimiz bugüne kadar devletten bir babalık göremediler. 

BTP'nin merhum Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Milli Ekonomi Modeli'nde yer alan sosyal devlet projeleri uygulandığında "Devlet, baba olacak ve evlatlarını dağa çıkarmayacak" demişti. (22.10.2008, Yeni Mesaj)

Milli Ekonomi Modeli'nin sosyal devlet projeleri ile Vatandaşlık Maaşı, Ev Hanımlarına Maaş, Çocuk Maaşı, Gençlere Karşılıksız Burs gibi projeler devreye konularak, devletin "baba" yönü herkese hissettirilecek. 

Bu projelerin sahibi merhum Haydar Baş hocamız "baba" devletin formüllerini oluşturmuş ve dünyaya bunu kazandırmıştı. 

Bugün gençlerimize "baba" devletin şefkatini gösterecek şifreler sadece BTP'nin ve onun genç lideri Hüseyin Baş'ın elinde bulunuyor. Yani gençlerimizin ve tüm milletimizin tek kurtuluş formülü BTP'nin elinde. Şimdiye kadar bu formüllerin hayata geçirilmesini engelleyenleri milletimiz, özellikle gençlerimiz asla unutmamalı!

Dün, Babalar Günü'ydü.

Türk gencinin bu milletin iki babasına büyük vefa borcu var!

Biri Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduğu ve gençlere emanet ettiği için.

Diğeri de Prof. Dr. Haydar Baş, "baba devlet"in temellerini atıp emanetini gençlere bıraktığı için. 

Son sözü BTP Genel Başkanı Sayın Hüseyin Baş'ın şu anlamlı ifadelerine bırakalım: "Devlet, baba olmalıdır derdi benim babam. Babalar günün kutlu olsun devlet gibi babam."

 
Eyüp Kabil / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.