HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 27 TEMMUZ 2021, SALI

GAP'tan yol bağladık Artvin'e-1

03.09.2001 00:00:00
Hem yol bağladık, hem de Kopenhag-Helsinki süreci bağlamında "Hazine Arazileri'nin Yabancılara Satışı Yasası"nın kabul edilip onaylanmasından sonra bağladığımız o yolları "sattık". Bu sürecin rüzgârıyla yelkenlerini dolduran marûf iş adamlarımızdan İshak Alaton da bu vesileyle "yelkende son derece tecrübeli" emekli deniz paşalarına hayli merak sardı son günlerde. Kamuoyu oluşturmada onların beyaz üniformalı sanal görüntülerinden istifade ediyor. Atillâ Kıyat ile televizyonda halkı Eylül'de AB karşıtlarına karşı açıktan tepki göstermeye kışkırttığını geçenlerde yazmıştık. Şimdi de sahnede Işık Biren'i görüyoruz. Işık Biren, Alaton'un Alarko Holdinginin GAP Bölgesi'ndeki koordinatörü.

Alarko GAP Bölgesi'nde bir "Gapropark" kuruyor. Gapropark projesi ile Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman yöresinde takriben 25 bin dönüm arazi üzerinde GAP bölgesinin tarımsal potansiyelini geliştirmek üzere 10 yılda 4,5 milyar dolarlık bir yatırımın gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Esas hedefin tarım amaçlı yüksek teknolojik bilgi üretimi ve bunun bölgeye dağılarak hayvansal ve bitkisel ürünlerin kalitesinin ve miktarının artırılması olduğunu belirten Işık Biren, ürünlerin satın alınmasını ve proses edilerek ülkeye ve ülke dışına satılmasını sağlayacaklarını belirtiyor. Biren ABD'nin bu konuda uzman Lee Organization Inc. işbirliği ile porjenin ön fizibilitesinin geliştirildiğini ve 50 bin kişinin istihdamının düşünüldüğünü kaydediyor. Tüm sosyal gereksinimleri kapsayacak 'teknokent'te tarım üretimi hariç bütün bilimsel çalışmalar, ürün geliştirme, ürün borsası, yabancı yatırımcılara danışmanlık gibi her türlü konuda görev de üstlenilecekmiş. Biren'in söylediğine göre bu işlemler için çalışacak en az günde 500 kamyon için gerekli park bakım ve tamir alanları, otel ve eğlence merkezleriyle sosyal tesisler, okul, hastane ve dinî ihtiyaçlara cevap verilecek, direkt olarak 50 bin ve dolaylı olarak ta 120 bin kişiy e iş imkanı yaratacak olan bu proje için gelecek 10-12 yılda 4 milyar ABD Doları bir yatırım yapılması bekleniyor. Krizin yatırımları bir miktar etkilediği gözlenirken, buraya yatırım yapacak bazı şirketlerin bunu şimdilik ertelediklerini anlatan Biren, "Projede bütün birimlerin bir arada oluşu onu benzersiz kılıyor. ABD'liler bile bu açıdan projenin eşsiz olduğunu belirtiyorlar" diyor.

Yine ifade edilenlere göre üretici yetiştiricileri, Van ve Çukurova üniversitelerinin tarım fakültelerinin araştırma geliştirme merkezlerini içinde barındıracak. Bu birimler hayvancılık ve sebze aşılanması, tohum bitkileri, damızlık vb. bilgi ve yöntemleri geliştirecekler ve bu üretilen bilgiler Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bulunan çevre çiftliklere iletilecek.

Bu çiftliklerde gelişmiş yöntemler kullanılarak üretilen ürünler, yiyecek işleme ünitelerine, soğuk depolama alanlarına, paketleme ve stoklama alanlarına tarım ürünleri borsası, ulaşım şirketlerine ulaştırılacak. Banka ve finans kuruluşları, gübre, tarım kimyasalları, tarım malzemeleri üretimi gibi yardımcı kuruluşlar faaliyette bulunacak.

İyi güzel de bazı noktalar gözardı ediliyor.

Önce bahse konu Lee Organization Inc. Yahudi sermayeli bir ABD kuruluşu.

Sonra Suriye ile Irak, Türkiye-İsrail yakınlaşmasına karşılık bir ittifak anlaşması imzalıyorlar. Dahası Saddam'ın İsrail-Filistin anlaşmazlığına Suriye üzerinden kuvvet göndererek doğrudan müdahil olma teşebbüsünden söz ediliyor. İncirlik'ten kalkan bir ABD uçağı geçen hafta "yanlışlıkla" tam 26 dakika Suriye hava sahasında uçuyor sonra 36'ıncı paralelin kuzeyinden Irak topraklarındaki rutin kontrol görevine geçiyor.

Suriye'nin Sulama Bakanı Türkiye'ye geldi. Bu ziyaretten hemen önce Türkiye yaşamakta olduğu kuraklığa rağmen. Suriye'ye verdiği saniyede 300 metreküp suyu 900 metreküpe çıkardı.

Suriyeli Bakan GAP'ta incelemeler yapıp "deneyimlerimizden" istifade edecekmiş.

Fakat o deneyimler zaten, Yahudi Sermayeli Amerikan şirketlerinin, "Türk ortak" Alaton ile bölgede kuracağı süper Gapropark'ın deneyimleri.

Sanal beyaz üniformalı Işık Biren Suriyeli Bakan'a herhalde bunun brifingini verdi. Suriye ile İsrail'in arası Türkiye'nin havası, suyu ve toprağı üzerinden yapılan hovardalıkla bulunmaya, bir stratejik ortaklık kurulmaya çalışılıyor.

Hazine Arazilerinin Yabancılara Satışı Yasası da buna kolaylık sağlıyor.

Sağlıyor ama ne yazık ki bu; Milliyet'te Osman Ulagay'ın, talihsiz ve asla onaylanmayacak bir katil olayından hareketle ve Mahir Kaynak'a parmak ısırttıran çarpık bir takım yorumlarla "tam bağımsızlıkçılar"ın savunma refleksine limon sıkmaya uğraşmasına, onları karalamaya devam etmesine, asıl tezgâhı gözden kaçırmasına, pisliğin üzerini örtmeye çalışmasına engel olamıyor..
 
Hüseyin Mümtaz / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.