HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Gavur Gölü'nde sona doğru

12.08.2001 00:00:00
Kahramanmaraş'ın Türkoğlu İlçesi'nin güneyindeki Sağlık Ovası'nda bulunan ve göçebe kuşların Türkiye'deki önemli ve son konaklama noktası olan Gavur Gölü, uzun yıllardır sürdürülen kurutma çalışmaları nedeniyle artık can çekişiyor.

Kahramanmaraş Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Koruma Başmühendisliği'nde görevli mühendis İlhan Karadutlu, biraz daha geç kalınırsa, Gavur Gölü'nün tamamen kaybedileceğini söyledi.

Gavur Gölü'nün bir dönemler 71 bin 250 dönüm alanı kapladığı belirten Karadutlu, "1960 yılından beri yürütülen kurutma çalışmalarısonucu gölün büyük bölümü kurudu. DSİ gölün kurutulması çalışmalarını tamamladı, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ise 20 bin dönüm alanın kurutulması çalışmalarını, bütün uyarılara karşın sürdürüyor" dedi.

Çevre Bakanlığı Çevre Koruma Genel Müdürlüğü'nün bir yıl önce kurutma çalışmalarının durdurulması için ilgili kurumlara uyarıda bulunduğunu ifade eden Karadutlu, "Kurutulan alanlarda buğday ve yem bitkileri üretiliyor. Kalan çok az miktardaki sazlık kurtuluyor, yakılıyor. Sözde bataklık kurutuluyor" diye konuştu.

Tabiat harikası yok ediliyor

Kurutma çalışmaları sonucunda büyük bir tabiat harikasının tamamen ortadan kaldırılmak istenildiğini vurgulayan Karadutlu, şöyle devam etti: "Bölgedeki kuş popülasyonu hızla azalıyor. 1968 Ocak ayında 900 bin olan kuş sayısı, bir yıl sonra 101 bine, bugün çok daha aşağılara düştü. Türkiye'deki 450 kuş türünün tamamına yakını Gavur Gölü'nde barınıyordu. Son yıllarda bu sayı öylesine azaldı ki, 64'e geriledi.

Çevre korumanın günden güne önem kazandığı bir süreçte, Türkiye'de böyle bir değerin yok edilmesine göz yumuluyor. Gavur Gölü'nun kuruması, göçebe kuşlara büyük darbe vurdu. Göçebe kuşlar, önemli bir beslenme ve konaklama merkezinden yoksun kaldı, kalmaya devam ediyor.

Benzer bir kurutma çalışması, Hatay'daki Amik Ovası'nda yapıldı. 2 yıl öncesine kadar, 20 metreden taban suyu çıkan Amik Ovası'nda artık suya 100 metrede ulaşılıyor. Önümüzdeki süreçte bu kurutmanın sıkıntıları daha büyük çapta görülecek, yaşanacak."

Karadutlu, kurutma çalışmaları sürdürülen Gavur Gölü'nün bir bölümünün kurtarılması için proje hazırlandığını, ancak yeterli destek bulunamadığı için uygulamaya konulamadığını kaydetti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.