HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Giresun Adası'nda su ve elektrik sorun

09.10.2001 00:00:00
Giresun Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Asaf Zeki Kitapçı, Giresun Adası'nın su ve elektrik sorununun çözümlenmesiyle adanın, yöre turizmine daha iyi hizmet vereceğini söyledi.

Kitapçı, Giresun Adası'nın en ciddi sorununun su ve elektrik olduğunu belirtti. Kitapçı, Aksu deresinden az bir masrafla getirilecek olan suyun yanısıra, çekilecek elektrik hattıyla, adadaki altyapı sorununun ortadan kalkacağını vurguladı.

Turizm ve Tanıtma Derneği'nin gayretleri ile 1991 yılında turizme açılan Giresun Adası'nın, o tarihten sonra yörenin en gözde turizm mekanı olduğunu ifade eden Kitapçı, şunları söyledi:

" Yapılan istatistikler, her yıl adaya yaklaşık 20 bin yerli ve yabancı turistin geldiğini gösteriyor. Ancak, son yıllarda turizm yönünden adaya gereken özen gösterilmiyor. Doğu Karadeniz'de üzerinde insan yaşayabilen tek ada olan Giresun Adası'nın su ve elektrik sorunu çözümlendiğinde, adaya gelecek olan turist sayısı artacak ve ada, ülkeve yöre turizmine daha iyi hizmet verecektir."

Çevre çekicilikleri ve kültürel değerler açısından yörenin en önemli turizm mekanlarından biri olan Giresun Adası'nda, tarihle doğanın iç içe olduğunu vurgulayan Kitapçı, "Tarihi kalıntılardan ikibüyük şarap fıçısı, bir mabet harabesi, tapınak yeri, gözetleme kulesi, fırın ve surlar bugün hala ayaktadır. Ancak, bu tarihi değerlerin ayakta kalması ve turizme hizmet verebilmesi için vakit geçirilmeden restorasyon çalışmaları başlatılmalıdır" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.