HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 16 MAYIS 2021, PAZAR

Grip aşınızı yaptırın

05.10.2005 00:00:00
Uzmanlara göre grip aşısı yüzde 80 koruyucu etkisine sahip. Ancak aşıyı ekim ya da kasım ayında yaptırmanız şartıyla...

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim yardımcısı ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Galip Ekuklu, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) önerileri doğrultusunda hazırlanan grip aşısının, her yıl ekim-kasım aylarında tek doz şeklinde yapılması gerektiğini söyledi.

En sık karşılaşılan virüslerDoç. Dr. Ekuklu, grip aşısının, bir önceki yıl dünya genelinde en sık karşılaşılan 3 virüs tipine karşı, WHO'nun önerileri doğrultusunda hazırlanan bir aşı olduğunu belirtti. Aşı ile koruyuculuğun sağlıklı kişilerde yüzde 80'lere vardığını bildiren Ekuklu, yaş ilerledikçe koruyuculuk oranının yüzde 50-60'lara indiğini, ancak hastalığın daha hafif geçirildiğini belirtti. Grip aşısı yapılmış olmasına karşın gribe yakalanılması nedeninin, hastalığa neden olan etkenin, aşının içindeki virüsler dışından kaynaklandığını bildiren Ekuklu, "Dünya Sağlık Örgütü'nün önerileri doğrultusunda hazırlanan grip aşısının, her yıl ekim-kasım aylarında tek doz şeklinde yapılması gerekir. Aşının yapılması kişinin bütün grip virüslerine karşı korunduğu anlamına gelmemektedir. İnsanlar aşılı oldukları halde gribe yakalanabilirler" dedi.

Risk grubunda kimler var?Grip aşısının bazı risk gruplarına önerildiğini ifade eden Ekuklu, aşılanması önerilenler arasında, 65 yaşından büyük yaşlılar, diyabet, astım, kronik akciğer, kronik kalp ve damar sistemi hastaları ile huzurevi, bakımevi gibi kalabalık ortamlarda bulunanların olduğunu söyledi. Ekuklu, 4 aylıktan ileri hamile kadınlar, HIV ile enfekte kişiler, sık seyahat edenler, gripten korunmak isteyen kişilerin de aşı yaptırabileceklerini belirterek, şöyle devam etti: "Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara ve ciddi yumurta alerjisi olanlara uygulanmamalıdır. Grip aşısı sonrası yüzde 15-20 oranında aşı yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik oluşabilir. Sistemik yan etki ise son derece nadirdir. Yüzde 1'in altında, ateş, halsizlik, kas ağrısı gibi yan etkiler 1-2 gün içinde kendiliğinden geçer. Her biyolojik üründe olduğu gibi grip aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilir."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.