HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Halkı reddedeni halk da reddeder

14.06.2021 00:00:00
'Halkı reddedeni halk da reddeder' seslendirme dosyası:

Son günlerde Meclis'e sunulan yasa teklifleri ve araştırma önergeleri AKP ve MHP oylarıyla sürekli reddedildi. 

En kritik meselelerin bile araştırılmasına izin vermeyen Cumhur İttifakı'nın bu tutumu, vatandaş nezdinde "iddiaların kabulü" olarak yorumlanıyor.    

Özellikle Sedat Peker'in iddialarının araştırılmasının AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesi, iddiaların doğruluğu şüphelerini arttırıyor. "Yok" demekle hiçbir şey "yok" olmuyor. 

AKP ve MHP ortaklığı sürekli bir şeyleri gizleme ve şeffaflığa kapalı bir görüntü sergiliyor. Vatandaş da bütün bunları görüyor:

- Organize suç örgütü lideri olduğu iddia edilen Sedat Peker'in gündeme oturan iddialarının araştırılması için Araştırma Komisyonu kurulması talebi, 26 Mayıs'ta AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. 

- 'Suç örgütlerinin siyasi, bürokratik ve sivil destekçilerinin ortaya çıkarılması için araştırma' yapılması yönündeki önerge de 2 Haziran'da AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

- Sedat Peker'in iddiaları arasında yer alan SADAT hakkında, 1 Haziran'da Meclis'e 'faaliyetlerinin incelenmesi ve araştırılması' konusunda bir önerge verildi. SADAT'ın yapısı, faaliyetleri ve hakkındaki iddiaların araştırılmasını isteyen önerge de, AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

- Sedat Peker'in, Demirören'in Ziraat Bankası'ndan Doğan Medya Grubunun devri için aldığı 750 milyon dolarlık krediyi ödemediğini söylemesi üzerine TBMM Başkanlığına önerge verildi. Önergede söz konusu iddianın araştırılması istendi. Ancak verilen önerge AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla 9 Haziran'da reddedildi.

* * * 

Peki, AKP ve MHP'nin reddettiği yasa teklifleri ve araştırma önergeleri sadece Sedat Peker'in iddialarına yönelik mi? Hayır. 

- Merkez Bankası'nın kayıp olduğu iddia edilen 128 milyar dolarlık rezervi hakkında TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi için verilen önerge 13 Nisan'da yine AKP ve MHP tarafından reddedildi.

- Marmara Denizi'nde tehlikeli biçimde yayılan müsilaj için verilen araştırma önergesi de AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla 1 Haziran'da kabul edilmedi. 

- 'Tarım Sektörü ve Çiftçilerin Sorunlarının Araştırılması' için muhalefet tarafından TBMM'ye önerge verildi. 3 Haziran'da çiftçinin sorunlarının araştırılmasını istemeyen AKP ve MHP bu önergeyi reddetti. 

- Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın görevini kötüye kullandığı hakkında muhalefet partilerinin TBMM Genel Kurulu'nda verdiği öneri de yine AKP ve MHP tarafından reddedildi. 

- Geçtiğimiz aylarda gri pasaportla yurt dışına insan kaçakçılığı yapılmasıyla ilgili Meclis'e bir araştırma teklifi verildi, fakat yine AKP ve MHP oylarıyla konunun araştırılması engellendi.

* * * 

AKP ve MHP, benzer tavırları geçtiğimiz yıl da göstermişti. Son derece kritik ve önemli mevzular için verilen önergeler sürekli reddedildi.   

Örneğin, 15 Temmuz'un siyasi bağlantılarının araştırılması için muhalefet partileri Meclis'te iki yılda en az 13 önerge verdi, hepsi AKP engeline takıldı. 

- Öğretmen, polis, hemşire, kamu avukatları ve din adamlarına 3600 ek gösterge verilmesi teklifi reddedildi. 

- Ramazan ve Kurban bayramında emeklilere ödenen 1.000 TL bayram ikramiyesinin, 1.500 TL'ye çıkarılması reddedildi. 

- Asgari ücretten vergi alınmaması teklifi reddedildi.

- TV alıcıları, bilgisayarlar ve tabletlerden alınan ÖTV ve KDV'nin kaldırılması teklifi reddedildi.

- Covid-19'un sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılması teklifi reddedildi.

- Doğalgaz ve elektrik faturalarından alınan %18'lik KDV'nin %1'e indirilmesi reddedildi. 

- EYT'lilerin mağduriyetinin giderilmesi reddedildi. 

- Ev kadınının emeklilik hakkı kazanabilmesi ve emekliler için intibak düzenlemesi yapılması teklifi reddedildi.

- Tüm sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması ve bu uygulamanın kaldırılması teklifi reddedildi.

- KYK borçlarının silinmesi reddedildi…

* * * 

Gün gelir, toplumun ihtiyaçlarını karşılayamayan, isteklerini ve taleplerini reddeden bir iktidarı toplum da reddeder. İşte burada önemli olan konu, toplumun sorunlarını çözecek olan projeye sahip olup olmamaktır. 

Milli Ekonomi Modeli ve Sosyal Devlet projeleri ile Türkiye'nin tüm sorunlarına çözüm üretebilecek, dinamik bir yapıya sahip Bağımsız Türkiye Partisi ve Genel Başkanı Hüseyin Baş, diğer partilerden açık ara önde bulunuyor. 

BTP'nin olmadığı bir çözüm, Türkiye için görülmüyor vesselam.

 
Eyüp Kabil / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.