HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2022, CUMARTESİ

Hazine üstündeki işsizler

Maden zengini Türkiye’de maden mühendisleri işsizliğe mahkum oldu. Maden Mühendisleri Odası’nın raporuna göre, maden mühendisleri arasında işsizlik oranı yüzde 50’ye ulaştı
11.05.2013 00:00:00
Türkiye maden zengini. Petrol, bor, kömür, uranyum, toryum, mermer, bakır, demir, doğalgaz ve daha yüzlerce madende dünya ülkeleri sıralamasında önde olan Türkiye’de bu zenginlikler gerektiğince değerlendirilmiyor. Türkiye’nin maden zenginliklerini hükümet yabancı şirketlere peşkeş çekerken binlerce maden mühendisi kendisine iş bile bulamıyor. Yapılan bir araştırma maden ocaklarında binlerce maden mühendisinin işsizliğe mahkum olduğunu ortaya koydu. Maden Mühendisleri Odası’nın raporuna göre, Maden Mühendisleri arasında işsizlik oranı yüzde 50’ye ulaştı. Oda, kayıtlı üyelerinin yaklaşık yüzde 50”sinin işsiz ya da meslek dışı işlerde çalıştığının belirlendiğini ifade etti. Raporda, yeni mezun üyelerde işsizlik oranının daha da yüksek olduğuna dikkat çekilirken, “Madencilik, işsizlik ve yoksulluğun yüksek olduğu kırsal bölgelerde, gerek doğrudan gerekse söz konusu faaliyetin yarattığı yan ekonomik faaliyetler sonucu binlerce kişiye istihdam olanağı sağlamaktadır. Madencilik sektöründe giderek büyüyen işsizlik sorununun çözümü için acil olarak istihdam yaratma uygulamaları başlatılmalı ve istihdama olumlu katkıları olacak sektörler, projeler desteklenmelidir. Bu yapıların verimli çalışmasını sağlayacak mekanizmalar oluşturulmalıdır” denildi.

Maden mühendisleri evde oturuyorlar
Maden mühendisleri arasında işsizlik ve istihdam sorununun yakıcı bir hal aldığının belirtildiği raporda, “Artık sorun meslektaşlarımızın ailelerinin, anne, baba ve eşlerinin de sorunları haline gelmiştir. Üyelerimizin bulunduğu yerlerde yaptığımız toplantılarda üyelerin anne, baba ve eşleri de toplantılara katılarak, e-posta aracılığı ile odamıza gönderdikleri iletilerde geçim sıkıntılarının yanı sıra “biz bu çocukları ülkeye faydalı olsun diye okuttuk şimdi evde oturuyor buna nasıl bir çare buluruz’ şeklindeki talepleriyle psikolojik, sosyal ve ekonomik sıkıntılarını belirterek çare bulmamızı talep etmektedirler. Kısaca istihdam sorunu, meslektaşlarımızın ailelerinin de sorunu olarak hızla büyümektedir” denildi.

İşsizliğe mezun oluyorlar
Türkiye’de halen maden mühendisliği bölümü olan 20 üniversite bulunduğuna dikkat çekilen Raporda, ayrıca kurulmuş olup henüz öğrenci almayan bölümlerin de bulunduğu belirtildi. Yılda yaklaşık bin civarında mezun verilirken bu sayının yeni bölümlerin de öğrenci almasıyla bin 300’e yükseleceği tahmin edildi. Türkiye’nin kalkınmasının ön koşulu, doğal kaynakların ülke sanayisinde kullanılmak üzere üretilmesi ve değerlendirilmesidir. Bunun için kamu kurumlarına maden mühendisi istihdamının artırılması gerektiğinin ifade edildiği Maden Mühendisleri Odası’nın raporunda “Mühendislik fakültelerinden yılda ortalama bin maden, mühendisi mezun olmaktadır. Maden Mühendisleri Odası’nın; istihdamın artırılmasına ilişkin girişimleri de sonuçsuz kalmaktadır. Kamu kurumlarına gerektiği halde çok az sayıda maden mühendisi alınmaktadır” açıklaması yapıldı.

Çözüm var

Hükümetler tarafından çıkarılan yasalarla Türkiye’nin madenleri yabancılar tarafından çıkarılmakta ve ülkeye neredeyse hiç fayda sağlamamaktadır. Bu konuda bugüne kadar çözüm ortaya koyabilen tek lider Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş’ın projeleri hayata geçmiş olsaydı bugün Türkiye’de işsiz maden mühendisine rastlamak mümkün olmayacaktı. Prof. Dr. Baş Milli Ekonomi Modeli ve Sosyal Devlet/Milli Devlet adlı eserlerinde Türkiye’nin maden politikasının nasıl olması gerektiğini şöyle ortaya koymaktadır: “Yeraltı kaynakları bir millete ait olan doğal zenginliklerdir. Devletlerin yapması gereken, bu kaynakları milletinin menfaatine millet ile birlikte çıkarmak, işlemek ve satmaktır.
Bu kaynakların, ait olduğu ülke menfaatine kullanılmasını istemeyen küresel güçler ise, bu kaynakları kendi tekellerine almak isterler. Madenler ve diğer yeraltı zenginlikleri millete aittir. Bu kaynaklar, devlet–millet ortaklığı ile kurulacak şirketler tarafından çıkartılmalı ve işlenmelidir. Yabancıların elindeki ruhsatlar, ederlerinin 3–4 misli paralar karşılığında geri alınacaktır. Gerekli paranın bulunması ise, Milli Ekonomi Modeli anlayışındaki devletin gelir kaynakları dikkate alındığında hiç de zor olmayacaktır. Böylece zenginliklerimizin tamamı, yine millete ait hale gelecektir. Madenler yerli sanayiinin gelişmesinde kullanılacak hammadde olarak ihracına müsaade edilmeyecek, işlendikten sonra çok daha fazla bir kârla satılması sağlanacaktır.”
HABER MERKEZİ

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

11.05.2012, 11.05.2011, 11.05.2010, 11.05.2009, 11.05.2008, 11.05.2007, 11.05.2006, 11.05.2005, 11.05.2004, 11.05.2003, 11.05.2002, 11.05.2001, 11.05.2000, 11.05.1999, 11.05.1998, 11.05.1997, 11.05.1996, 11.05.1995, 11.05.1994


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.