HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Hollanda soykırım delillerini yok etmiş

21.06.2001 00:00:00
Bosna Hersek Savaşı sırasında Hollandalı birliğin koruma görevi yaptığı Srebrenica'da, Müslüman Boşnakların katledilmesi sırasında çekilen bazı fotoğraf filmlerinin, Hollanda'da banyosu sırasında bilinçli olarak kullanılamaz hale getirildiği iddia edildi.

Hollandalı birlikte yüzbaşı olarak görev yapan R. Rutten tarafından çekilen ve banyo sırasında oluşan hata sonucu basılamadığı bildirilen filmler, Hollanda Radyo Televizyon Kurumu'nun (NOS) haber aktüalite programı Nova tarafından, radyo ve televizyonlara teknik altyapı ve film hizmeti sunan NOB adlı kuruluşa inceletildi.

Yapılan incelemede filmlerin bilinçli olarak banyo sırasında silindiği belirlendi. Hollandalı birliğin görev yaptığı Srebrenica'da 1995 yılı Temmuz ayında Sırpların baskını sırasında, Hollandalı bir subay, katliamı görüntüleyen filmler çekmiş ve ülkesine dönüşünde bu filmlere askeri istihbarat birimlerince el konulmuştu. Filmler, geçen yıl Yüzbaşı R. Rutten'e geri verilmişti.

Srebrenica'nın düşmesi sırasında Hollandalı birliğin koruma görevini yapmayarak bölgeden kaçtığı ve katliamın sorumluluğuna ortak olduğu yolunda ortaya atılan iddialar üzerine Hollanda'da başlatılan araştırma ve soruşturmalar sırasında, bu filmler de askeri savcılıkça incelemeye alınmış, ancak filmlerin banyo sırasında laborantın dikkatsizliği yüzünden olumlu sonuç vermediği öne sürülmüştü.logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.