HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

İlahiyat'ta başörtüsü yasağı sürüyor

10.10.2001 00:00:00
Atatürk Üniversitesi (A.Ü) İlahiyat Fakültesi'nde, kılıkkıyafet yönetmeliğine aykırı olarak başörtüsüyle derslere girmek isteyen bir grup öğrenci, fakülte binası önünde oturmaeylemi başlattı.

Atatürk Üniversitesi'nde 2001-2002 akademik yılın başlamasıyla birlikte, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sözde Kılık- Kıyafet Yönetmeliği'ne uymayan öğrenciler derslere alınmıyor. İlahiyat Fakültesi'nde dün sabah saatlerinde derslere başörtülü olarak girmek isteyen öğrenciler okula alınmadı. Bunun üzerine fakülte binası önünde toplanan öğrenci grubu, omuzlarına "beyaz tülbent" bağlayarak oturma eylemi başlattı. Eylem yapan öğrencilerin yanı sıra aynı fakültede okuyan diğer öğrenciler ise başlarını açarak veya peruk takarak derslere girmeye devam ediyorlar.

Polis, oturma eylemi yapan öğrenciler nedeniyle çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.

A.Ü Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz, üniversitede Kılık-Kıyafet Yönetmeliği'ni uyguladıklarını savunarak, bu konuda asla taviz vermeyeceklerini, derslerine girmek isteyen öğrencilerin ise başlarını açarak derslere girme mecburiyetlerinin bulunduğunu belirtti.

Üniversite yetkilileri, geçtiğimiz yıl da A.Ü'de akademik yılın başlamasıyla birlikte İlahiyat Fakültesi'nde bazı öğrencilerin, başörtüsüyle okula alınmadıklarını vurgulayarak, oturma eylemi başlattıklarını, ancak aynı öğrencilerin bir süre sonra başlarını açarak derslere devam ettiklerini iddia ettiler.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.