HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

İlk köy tiyatrosu Antep'te

09.07.2001 00:00:00
Gaziantep'te kurulan Türkiye'nin ilk köy tiyatrosu, ilk oyununu sahneledi. Tarlada çalışırken, rollerini ezberleyen ve provalarını yapan gençler, oyunda köylerinin su sorununu dile getirdiler. Gaziantep'in Araban İlçesi'ne bağlı Gümüşpınar köyünde, öğretmen Sakıp Yaşar'ın girişimleriyle kızlı erkekli toplam 15 kişiden oluşturulan Gümüşpınar Köyü Halk Tiyatrosu, ilk oyunlarını köy okulu bahçesinde sahneledi.

Tiyatro grubunun yönetmenliğini de üstlenen Sakıp öğretmen, oyunun tüm provalarını da tarlada yaptırdı. Oyuncu gençler, provalar süresince tarlaya birlikte gidip geldi. Roller ezberlenip, provalar yapıldıktan sonra oyunun sahneleneceği gün, köylüler tiyatroya, at arabası ile dolaşılarak tenekeden yapılmış ilkel bir megafonla davet edildi.

Köy okulu bahçesinde sahnelenen ilk oyuna, köylü kadın ve çocuklar yoğun ilgi gösterdi.

Gümüşpınar Köyü Halk Tiyatrosu'nun ilk olarak sahnelediği 'Pırtlatan Bal' isimli üç bölümlük oyunda, susuzluk sorunu ile karşı karşıya olan köylülerin şikayetleri anlatıldı. Bir tür protesto içerikli olan oyun köylülerin de beğenisini kazandı.

HEDEF TURNEYE ÇIKMAK

Oyunun yönetmeni öğretmen Sakıp Yaşar, bir köyde de tiyatro oynanabileceğini ve köylü gençlerin sanatsal etkinliklere katılmalarını sağlamayı amaçladıklarını, ayrıca susuzluk sorunlarını da bir tiyatro oyunuyla dile getirmek istediklerini söyledi. Sakıp öğretmen, bu ekiple çeşitli illere turnelere çıkıp İstanbul'da da bir oyun sergilemeyi hedeflediklerini kaydetti.

Tarlada hem çalışıp hem de oyundaki rollerini ezberlemenin kendileri için çok zor olduğunu dile getiren köylü gençler ise yaptıkları işten çok zevk aldıklarını ifade etti. Hiç okuma yazma bilmeyen gençlerden Zeki Çakmaz de, tekrar yöntemiyle tüm rolünü ezberleyip bu işi zor da olsa başarabilmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Sanata karşı gösterdikleri ilgi ve azimle herkesi kendilerine hayran bırakan tiyatrocu köylü gençler, ikinci oyunlarını da kaymakamlığın desteği ile Araban ilçesinde sahneye koydular.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.