HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

İngiltere'de sağlık skandalı

04.11.2005 00:00:00
İngiltere'de her yıl 34 bin kişinin, hastanelerdeki hatalar yüzünden öldüğü tahmin ediliyor.

İngiltere'de faaliyet gösteren Ulusal Denetleme Ofisi (NAO) raporlarına göre, ülkede sadece geçen bir yıl içinde hastanelerde yapılan hataların ardından ölümlerin önlenebileceği halde kurtarılamayan kişi sayısının 2 bin olduğu tespit edildi. Raporlarda 980 bin kişinin de ölümden kıl payı kurtulduğu açıklandı.

NAO raporlarında, hata sonucu meydana gelen ölüm sayısının 2 binden çok daha fazla olabileceği, ancak hata sonucu meydana gelen her ölümün raporlara yansımaması ya da ölümün bir hata sonucu olduğunun farkına bile varılamaması yüzünden rakamın çok küçük çıktığı kaydedildi.

Bu tür ölümlerin 34 bine yakın olabileceği tahmin edilirken, hastane enfeksiyonları yüzünden meydana gelen ölümlerin bu rakamın içinde bulunmadığı, bunların ayrı bir kalemde değerlendirildiği bildirildi. İngiltere'de her yıl 5 bin kişi hastane enfeksiyonları yüzünden yaşamını yitiriyor.

Hükümet sözcüleri, Milli Sağlık Sistemi (NHS) içindeki hatalar yüzünden can kayıplarından üzüntü duyulduğunu belirterek, bunun önüne geçmek için gereken derslerin alındığını vurguladı.

Bu iyimser açıklamalara karşı çıkan NAO raportörleri ise, ''aslında sistemin hatalardan ders almadığını'' öne sürerek, ''Öyle olsaydı geçen bir yılda yapılan hataların yarısından kaçınılabilirdi'' dedi.

Bu arada NHS içindeki devlet hastaneleri ve kliniklerde yapılan hataların mali tabloya yansıması da ağır oldu. NHS'nin, hatalar yüzünden yılda 2 milyar sterline yakın kayba uğradığı bildirildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.