HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Japonya işsizliğe savaş açtı

11.09.2001 00:00:00
Japonya'da artan işsizlik sorunu nedeniyle koalisyon hükümeti yeni bir istihdam politikasını içeren değişiklik paketini kabul etti. Başbakan Junichiro Koizumi, daha önce yaptığı açıklamalarda, "Yapısal reformların, yükselen işsizlik gibi acıları da beraberinde getireceği" uyarısında bulunmuştu. İşsizlik oranının Temmuz ayında daha önce örneği görülmeyen bir şekilde yüzde 5 oranına dayanması, istihdama ilişkin politikalarda yeni bir düzenlemeye gidilmesi çağrılarını da beraberinde getirmişti. İktidar ortakları da, geçen hafta Hitachi ve Toshiba gibi büyük şirketlerin binlerce çalışanının işine son vermesiyle daha da dikkat çekici hale gelen işsizlik sorununa el attı. Başbakan Junichiro Koizumi'ye sunulan değişiklik paketi, ilk olarak artan ekonomik ve işsizlik problemlerinin üstesinden gelinmesini öngörüyor.

Japon basınında, koalisyon partilerinin, öncelikle işsizler için güvenli bir gelir sisteminin oluşması gerektiği düşüncesini taşıdıkları haber veriliyor. Basında yer alan haberlere göre, bu bağlamda, İş Sigortası Yasası gözden geçirilecek ve işsizlik sigortasından yararlanma şartları yeniden düzenlenecek. Değişiklik, üç partili koalisyonun işsizliğe karşı yürüttüğü politikanın temel direklerinden biri olarak gösteriliyor. Buna göre, hükümet aktif bir şekilde, kişisel yeteneklerini geliştirerek iş arayanları ödüllendirme politikasını benimseyecek.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.