HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Kadının yeri ve önemi II

07.10.2020 00:00:00

Dinin ıstılahi anlamlarından biri de, "İlahi Kanun" olmasıdır. Buna göre kadının yeri ve değeri ilahi kanunla korunmuştur. 

Prof. Dr. Haydar Baş'ın "Veda Hutbesinde İnsan Hakları" eserinde, mihenk taşı, meselenin özü diyebileceğimiz tarifi, "Kadına layık olduğu yeri gösterecek fıtri ölçü" bilge dolu, ilim hikmet doludur.

Bunun ne anlama geldiği eserde şu başlıklarla ele allınmış:

- "Allah'ın emaneti olarak kadın"

- "Tarihte kadın… Uzakdoğu'da pek çok müntesibi bulunan ve Budizm'in kurucusu olarak kabul edilen Buda ise, yaşadığı sürece kadınları dinine kabul etmemişti. Hatta ilk ve Ortaçağ Avrupasında kadının ruhu olup olmadığı konusunda bile tartışmalar yapılmıştır…"

- "Batı kültüründe kadının konumu… Ortaçağ papazları kadını, Âdem'in cennetten kovuluşunun sebebi olarak görür, onu yılanlardan bile tehlikeli kabul eder ve şöyle derdi: "İki katlı bir evin üst katında bir kadın varken bir erkek alt kata girse günahkâr olur. Zira hava kadınların günahını yayar…"

- "Kadın hakları meselesi… Kadın hakları ve kadına hak verilmesi gibi meseleleri gündeme getirmek esas itibariyle muhaldir. Zira kadına hakkını başkaları veremez, kadınlar bu hakları doğuştan getiririler…"

- "Kadın-erkek eşitliği konusu… Kadınla erkek ne psikolojik ve ne de biyolojik olarak eşittirler. Yaratılışları farklı olduğu gibi, vazifeleri ve sorumlulukları farklıdır... O halde kadın ve erkeğin her biri kendi vadisi içindeki gerçeklerle değerlendirilmelidir…"

- "İslam medeniyetinde kadının yeri… Mü'min suresinin 4. ayetinde ise: "Kadın ve erkek kim inanarak yararlı işler yaparsa işte onlar cennete girerler, orada hesapsız rızıklanırlar." Resul-i Ekrem de bir hadis-i şeriflerinde, "Sizler şükreden kalbe, zikreden lisana ve ahiret hususunda sizlere yardımcı olacak saliha kadına sahip olmaya çalışın" buyurmuştur…

- "Kadının çalışması meselesine bakış… İslam'da kadın onuru zedelenmeyecek bir biçimde çalışma hakkına sahiptir…"

- "Kadının şahitliği konusu… İslam fıkhında bir erkek şahide karşılık iki kadın şahit aranır ve bu şekilde hüküm verilir. Bunun hikmetini, yine kadının yaratılışında hâkim öğe olan merhamet, rikkat, şefkat hislerinde aramak yerinde olur. Bu kadının iradesinin veya aklının eksik olması manasına gelmez. Onda ağır basan merhamet hissidir… Esas olan kadındaki merhamet hissini köreltmemektir..."

- "Kadınların mirastan pay almaları… İslam'da kadın, geçimini temin etmekle mükellef tutulmamıştır. Onun geçimi babasına, oğluna, kocasına veya erkek kardeşlerine aittir. Erkek ise ailesini geçindirmekle mükelleftir. Geçimle sorumlu olmayan kadınla, geçimle sorumlu olan erkeğin mirası eşit bölüşmeleri bu defa erkeğe haksızlıktır. Zira erkeğin omuzlarında yalnız kendisi değil, bakmakla mükellef olduğu insanların da sorumluluğu vardır…" 

- "Kadın ve aile gerçeği… Cenab-ı Hak bu mükellefiyeti şöyle anlatır: "Kendinizi ve aile efradınızı cehennem ateşinden koruyun" (Tahrim 6)

"Kişinin efrad-ı ailesine infak ettiği, sadakadır. Kişinin ailesinin ağzına koyduğu lokmadan muhakkak ecir alır" (Hadis-i Şerif)

- "Yüce mertebeler ve kulluk yolunda kadınlar… Takva hali üzere olan ve Kur'an'da beyan edilen ahlak-i hamideyi iç dünyasında hâkim kılan nice kadınlar vardır ki, İslam tarihinde onların mertebelerine pek az erkek gelebilmiştir… Hz. Hatice… Hz. Hacer… Hz. Fatıma…"

Hz. Âdem'den (a.s), Hatemu'l Enbiya Hz. Muhammed Mustafa (s.a.a) Efendimize kadar bütün peygamberler İslam Dinini tebliğ ettiler. Hak yolu, hakikat ve tek kurtuluş yolunu… İlahi kanunların duyulduğu, yaşandığı gönüllerde, hanelerde, mekânlarda kadının değeri bilindi.

Geçenlerde bir Kore filminde kral kendisine karşı gelen öz kızını muhafızbaşına köle olarak veriyor. Ceza bile olsa böylesine bir aşağılama kadına yapılamaz. 

Ne hazindir ki, imanını, aklını, haysiyetini yitiren kişilerin kadınlara nasıl muamelede bulunduğunu 2020 yılında acı ile endişe ile görüyoruz.

 
Feyyaz İnanç / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.