HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Kadının yeri ve önemi -III-

12.10.2020 00:00:00

Kadın, Türk kimliği ile can verendir. Huzur kaleleridir. "Cennet anaların ayakları altındadır" müjdesine nail olmuşlardır. Ayet-i kerimeler ile övülmüştür. 

Kadını yetiştirmek milletin en temel dayanaklarıdır. Kuvvetidir. Ordulardan önce kadını yetiştirmek gelir. Kadını yetiştirdin mi Nene Hatun gibi, Şerife Bacı gibi, Kara Fatma gibi tek başına ordular kazanırsın.

Hanımefendidir. Eğitendir. Adalet saçandır. Tutandır. Koruyandır. İman ve insan davasının edep, adap, karakter, bilgi aşılayan, yürekli, cefakâr eğitim hocalarıdır. Binaların temelleri, kalelerin burçları, kaynağından çorak topraklara can veren nehirlerdir. Rahmet yağmurlarıdır. Şecaat ve dürüstlüğün yıldızlarıdır.  "Cennet kadınların efendisi" Hz. Fatıma'ya (a.s) komşu olanlardır. 

Ehl-i Beyt pınarından doya doya içen, gerçek kimliği ve duruşlarıyla kıyamete kadar ışık saçacak insanlık rehberleridirler.

Kadını eğitemeyen, kazanamayan, kıymetini bilmeyenler, maddi ve manevi fakirlik içinde kıvranırlar.

Adamlık, insanlık, cinsiyete bağlı değildir. İmana, tertemiz bir terbiyeye, asalete, iffete, kendini bilmeye bağlıdır. 

Karadeniz'in, Anadolu'nun, Trakya, Egenin, Akdeniz'in, anayurttan dünyaya Türk kadını medeniyet güzelliği, ihtişamı kimliktir örnek kişiliktir. Türk'ün varlığı bu ahlak iledir. Bununla tanınır.

Öyle kadınlar var ki adam gibi adam. İnsan abidesi. Hayatımızda kadınlar var iz bırakan... Başta eli öpülesi annelerimiz. Ninelerimiz. Teyzelerimiz. Halalarımız. Komşu kadınlar. Öğretmen ve diğer mesleklerde üzerimizde emeği olanlar. 

Erzurum'a gittiğim yıllardandı… Rahmetli ninem ile oturuyorduk. Birden bana bakarak gel buraya demişti. Şaşırdım. Oturdun yanına. Bana birkaç dakika öyle nasihatler ediyordu ki şaşırdım. Boyu küçüktü. Başında yazma üstüne yazma vardı. Mektep görmemişti. Benim İmam olduğum yıllar. Hayatıma etki edecek, yüreğime işleyecek sözler, nasihatler, dersler veriyordu…

Anadolu kelimesi tılsımlıdır. Maneviyat doludur. Mürüvvet (iyilikseverlik), fütüvvet (cömert, hoşgörülü) doludur. Keramet, muhabbet yumak yumaktır. 

Meltem TV haber programında ekmek zammı vatandaşa soruldu.

Ne düşünüyorsunuz?

Bir bayanın cevabı...

"Ne düşüneceğim. Fakirleri düşünüyorum. Ne olacak onların hali."

İdarecilerde bu düşünce olsaydı fakirlik kalmazdı.

Televizyonlarda, Türk kimliğini göreceğimiz, filimler yapılmalıdır. Kadının ve erkeğin, imanını, ibadetini, ahlakını, sabrını, cesaretini, vefasını, azmini, devlete bağlılığını, doğruluğunu kısaca ruhi ile insan olanın örneğini gösterecek filimler yapılmalı. Bütün bunlar olur mu?

Ümidimiz Bağımsız Türkiye Partisi iktidarıdır.

Kara Fatma'nın filmi bugünkü teknik imkânlarla onlarca bölüm halinde hazırlanabilir… Yıkımları değil, ayağa kaldıracak, diriltecek, yaraları sararacak Türk Kimliğini nakış nakış işleyecek filimler…

Muhterem üstadımız Prof. Dr. Haydar. Baş bey sayesinde, bu milletin müşahhas kimliği yazılmıştır. Ortaya konmuş sahip çıkılmıştır. Mevcut partilere bakıldığında hala netlik yoktur.

Almanya'da ailemle yol kenarında duruyorduk. Karşıya nasıl geçileceğini bilmediğimiz bir yerde sağa sola bakarken bir bayan yanımıza yaklaştı. Durumu fark etti. Nezaketle geçidin bulunduğu yeri gösterdi. Başını eğerek, gülümseyerek... Eşim tesettürlü idi. Bizim turist olduğumuzu da biliyordu. Hürmetle teşekkür ettik. Kimliği göstermek sadece dille olmuyor. 

İnsanlık değerlerine bakılıyor. Sen öyle Müslümanlık yaşa ki seni görüp imrensin.

Gençliği hangi yüksek ahlak kuralları ile yetiştirdik. Bunu veremez isek kimliğini koruyamaz.

Fransız yazar Piyerloti, Bir Türk kadının asaletini anlatırken hayranlığını gizleyemez.

Sadece yüksek binalar dikmekle şehre huzur gelmez. Çocuğu, kadını, erkeği dinine, vatanına, milletine hizmet edecek şekilde, vasıflı olarak yetiştirmeliyiz.

Unutmayalım. Ne ekersen onu biçersin.

 
Feyyaz İnanç / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.