HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Kitap fuarında terapi

14.10.2003 00:00:00
CNR Expo'da gerçekleştirilen "İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı" kapsamında, Kişisel Gelişim Dergisi tarafından "Müzik Terapi Semineri ve Konseri" düzenlendi. Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu (TÜMATA) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Uluç Güvenç burada yaptığı konuşmada, Avusturya'daki Rosenau Musık Therapi Institute'de, "Türk müziği makamlarının kardiyoloji, onkoloji ve nöroloji hastalarına etkileri" üzerine çalışmalar yapıldığını söyledi.

Kendisinin de burada görev aldığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Güvenç, çalışmalara katılan hastalarda olumlu sonuçlar alındığını anlatarak, örneğin, kanser hastalarında bağışıklık sisteminin güçlendiğinin, ağrıların azaldığının ve vücudun direncinin yükseldiğinin görüldüğünü söyledi. Yrd. Dç. Dr. Güvenç, şöyle devam etti: "Klasik Türk Müziği, hasta insanlarda olumlu sonuçlar meydana getirdiği gibi, normal insanlarda da duyguları değiştiriyor, neşe ve huzur artırıyor. Mesela, rast makamı spazm çözücü, uşşak makamı gülmehissi veriyor, uykusuzluk çekenler için birebir, neva makamı zihni faaliyetleri değiştirebiliyor, karamsarlıktan kurtarıyor. Bu özelliği nedeniyle özelikle akıl hastalarının tedavisinde kullanılıyor. Müziğinolumlu etkileri, batı müziği türlerinde de görülüyor, ancak Klasik Türk Musikisi çok daha detaylı. 400'den fazla makam var. Batı müziğinde ise majör ve minör olmak üzere 2 makam var."logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.