HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Komşuluk bozuldu ama 'gün'ler devam ediyor

17.07.2001 00:00:00
Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, geleneksel komşuluk ilişkilerinin zayıflamasına karşın, kadınların "Gün" düzenleme adetinin devam ettiğini söyledi.

Çelikkol, kent yaşamının gelişmesine paralel olarak sosyal ilişkilerin de farklı boyutlar kazanarak nitelik değiştirdiğini vurguladı.

Yakın bir geleceğe kadar, aynı apartmanda oturan insanların samimiyet kurması bir kenara bırakıldığında, mahalle ya da sokaktaki komşularla, üzüntünün de neşenin de paylaşıldığı dönemlerin büyük ölçüde geride kaldığını dile getiren Çelikkol, büyük kentlerdeki komşuluklara mesafe konulduğunu kaydetti.

Çelikkol, komşuluk ilişkilerinin eskisi kadar olmamasına karşın insanların dostluk, paylaşım, sevgi ve samimiyet kurma gibi ihtiyaçlarının değişmediğini kaydederek, daha çok ev hanımları arasında görülen gün düzenleme adetinin bu ihtiyaçları gidermek için geliştirilen bir yöntem olduğunu ifade etti.

Kentleşme sürecine girildikten sonra gün düzenleme adetinin de yaygınlaşmaya başladığını dile getiren Ahmet Çelikkol, şöyle dedi: "Ev hanımlarımız, belli aralıklarla bir arkadaşlarının evinde toplanarak, her şeyden önce yalnızlıklarını giderip hep birlikte güzelşeyleri paylaşıyorlar. Arkadaşlarının kendileri için özenle hazırladığı yemekleri, börekleri ve tatlıları yiyip sohbet etme imkanıbulan hanımlar yalnızca eğlenmekle kalmayıp birbirlerinin kişisel sorunlarına çare bulmaya çalışıyorlar. Adeta birbirlerinin terapisti oluyorlar, streslerinden kurtuluyorlar" Bazı sosyal ilişkilerin geçmişe oranla özelliklerini yitirmesine karşın gün düzenleme adetinin sürdüğünü kaydeden Çelikkol, bu adetin insanların paylaşma gereksinimini karşılamasının yanı sıra hoşgörü ve saygı gibi değerlerin de korunmasına katkı sağladığını söyledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.