HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Kübra Solmaz: Beşikten mezara kadar ilim

16.03.2021 00:00:00
'Kübra Solmaz: Beşikten mezara kadar ilim' seslendirme dosyası:

İnsanda yaratılıştan gelen birtakım değerler vardır. Bu yaratılış itibariyle insanı, gerek şekil gerek mana olarak hiçbir varlıkla mukayese etmek mümkün değildir.

Yaradan, insana çok kıymetli cevherler vermiştir. Nasıl ki toprakta bulunan maden işlenip kullanılabilir hale gelmesi için birtakım aşamalardan geçiyorsa, insanın da kendisine bahşedilen cevheri fiiliyata dönüştürebilmesi için bir eğitim programına tâbi tutulması gerekir. "Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz" buyruğu bu eğitimin başlangıç ve bitiş noktalarını işaret eder.

İnsanı en güzel surette yaratan Cenab-ı Hak, bu eğitim programı ile onu en yüksek makama oturtmayı diler. Her asrın ve her toplumun seviyesine uygun hale getirdiği bu eğitimi, insanlara uygulama şeklini öğretmesi için de insanlığın ilk ve büyük eğitimcileri olan peygamberler ve veliler göndermiştir. Çünkü bilgili olmak başka eğitilmiş olmak ise çok daha başkadır.

Yaşayacağımız hayatın bilgi ve pratiğini en doğru şekliyle veren, insanı maddesi ve manası ile bir bütün olarak ele alan yani insanı eğitecek, eğitilmiş ve yetiştirilmiş örnek insanlara ihtiyaç duyarız. Bu örnek insanlar ile dünya ve ahiret hayatını en iyi şekilde öğrenen insan, Hak yolculuğuna hazır hale gelir. Kendisini her an kontrol eder ve hesaba çeker. Çünkü eğitimin gayesi insanı dünya hayatında ilahi imtihana hazırlamaktır.

Bugün ise bu eğitim anlayışından oldukça uzak, sadece bazı bilgilerin aktarıldığı, insanın değil eşyanın ele alındığı, insanın feda edildiği bir eğitim programı sunuyorlar önümüze. Sonucunda ise huzursuz insan tipi örnekleri yetişiyor.

Günümüzün örnek insanı merhum Prof. Dr. Haydar Baş Hocam ise bataklıkta açan nilüfer çicekleri, karanlıkta parıl parıl parlayan yıldızlar yetiştirdi. Bu huzursuz toplumda huzur dolu yaşayışları ile kendini belli eden İcmal gençleri yetiştirdi. Bu eğitime tâbi olmak ne büyük şeref.

"Bütün ümidim gençliktedir. Her kafanın anlamaktan aciz olduğu yüksek bir varlıktır gençlik" diyen Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerine kulak kabartıp eğitmekten aciz eğitim programlarımızın yerine daha çağdaş, bedeni ve ruhi ihtiyaçları temin edebilecek programlara ihtiyacımız var.

 
Misafir Kalem / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.