HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Kuzey Kore'de işgal endişesi

21.10.2003 00:00:00
Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, APEC zirvesi için bulundukları Tayland'ın başşehri Bangkok'ta bugün yaptıkları ikili görüşmede, Kuzey Kore'nin güvenlik kaygılarının uygun şekilde giderilmesi ihtiyacı üzerinde anlaştıkları bildirildi.

Bir japon yetkili, Koizumi'nin Putin'e, "Problemi kapsamlı bir şekilde çözmenin peşine düşmeliyiz. Bunu gerçekleştirmek için de Kuzey Kore'nin güvenlik kaygılarını giderecek uygun bir garantiye ihtiyaç vardır" dediğini ve Putin'in de bu politikayı kabul ettiğini söyledi.

Görüşme sonrasında Koizumi, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Amerika, Kuzey Kore'yi işgal etmeyecek. Dolayısıyla sorun, güvenlik için bu garantinin nasıl ifade edileceği. Bu mesele üzerindeki çalışmalarda işbirliği yapacağımızı söyledim" ifadesini kullandı.

Pazar günü ABD Başkanı George W. Bush, Kuzey Kore ile saldırmazlık paktı imzalamayı ihtimal dışı saymış, fakat nükleer silah programını sona erdirmesi karşılığında Pyongyang'ın güvenlik garantileri taleplerini karşılamanın yollarını arayacağını söylemişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.