HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

"L" tipi cezaevleri geliyor

17.07.2001 00:00:00
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, hükümetin F tipi cezaevlerinden vazgeçmesinin mümkün olmadığını söyledi. Küçük cezaevlerinin kapatılarak bölge cezaevlerinin kurulacağını belirten Türk, adli mahkumlar için L tipi cezaevleri kurulacağını söyledi.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Adliye Sarayı'nın açılışı için geldiği Erzurum'da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Adli tip suçlardan tutuklanan mahkumlar için için L tipi cezaevleri kurulacağını anlatan Türk, bu yöndeki çalışmalarının son aşamaya getirildiğini söyledi. Adli suçtan yatan mahkumlar için geliştirilen L tipi cezaevlerinde hükümlü ve tutukluların geceyi tek kişilik odalarda geçireceğini, ancak günün belirli bölümlerinde bir araya gelip toplumsal faaliyetlerde bulunabileceklerini ifade eden Bakan Türk, F tipi cezaevleri uygulamasından ise vazgeçilmeyeceğini belirtti. F tipi cezaevlerinin terör ve çete suçlarından mahkum edilenler için geliştirilen özel infaz modeli olduğunu vurgulayan Türk, "L tipi ise adli tip suçtan yatanların, birlikte spor yapabileceği, kitap okuyabileceği, eğitim görecebileceği cezaevleri olacak" diye konuştu. Mahkumların kendi kişiliklerini yaşayabilmelerinin yanı sıra günün makul süresi içerisinde bir araya gelip toplumsal aktivitelerini de yerine getirmelerini istediklerini anlatan Bakan Türk, Türkiye'nin hiçbir zaman koğuş sistemine geri dönmeyeceğini kaydetti.

F tipi cezaevlerinden vazgeçmeyeceklerinin ısrarla altını çizen Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bu yıl sonuna kadar 52 cezaevinde de oda sistemine geçişin tamamlanacağını kaydetti. Bakan Türk, "Bu yöndeki eylemleri ve ölüm oruçlarını anlamıyorum. Hükümetimizin tavrı açık ve bunun için kararıdır" dedi. Bakan Türk ayrıca, Türkiye'deki tüm küçük cezaevlerinin kapatılacağını ve yerlerine bölge cezaevlerinin kurulacağını da sözlerine ekledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.