HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Makedonya'da milliyetçi terör

27.06.2001 00:00:00
Makedonya'da parlamentoyu önceki gece basan 5 bin kişi, Arnavutlar ile barış anlaşması yapılmasından yana olan Cumhurbaşkanı Traykovski'nin istifasını istedi. Olaylara, Araçinova operasyonuna katılan özel tim mensupları da katıldı.

Hükümet danışmanı, göstericilerin, Araçinova'daki Arnavut milislerin, buradan çıkarılıp başka bir yere nakledilmesine tepki gösterdiklerini söyledi.

Gece meydana gelen olaylar sırasında ayrıca, çeşitli yönlerden çok sayıda silah sesi geldiği belirtiliyor. Kargaşa sırasında birkaç polisle gazetecinin yaralandığı ve bir kısmının hastanede tedavi gördüğü bildirilirken, kentteki söylentilere göre, olaylarda 1 polis memuru hayatını kaybetti.

Bu arada, Reuters ajansı, olaylar sırasında, bir grup göstericinin''Arnavutlar gaz odasına", "Bize silah verin" şeklinde bağırdıklarını aktardı.

Arnavut halk endişeli

Gece yarısından sonra göstericilerin çoğunun dağıldığı olayların ardından başkentin Arnavut mahallesinde yaşayan bir genç, durumu şöyleözetledi:

"Arnavutlar panik halinde, herkes ayrılma hazırlığında. Şimdilik evimizde oturuyoruz, bekleyip ne olacağını göreceğiz."

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te parlamento binasını bastıktan sonra iyice kontrolden çıkan Makedon milliyetçiler, sokaklarda havaya ateş açarak protesto eylemlerini saatlerce sürdürdüler.

Araçinova bölgesinde Arnavut milislere karşı çarpışan özel birimlerde görev yapmış Makedon güvenlik mensuplarının da, hükümetin Arnavut milislerle çarpışmaları durdurma kararını protesto eden Makedon milliyetçilere destek verdikleri dikkati çekti.

Hükümeti prostesto eden eylemciler, kendilerine destek veren güvenlik mensuplarıyla beraber marşlar söylediler. Olayların tırmanması üzerine Üsküp'teki ana alış veriş merkeziyle dükkanlar kapandı ve Makedon milliyetçilerin kendilerine yönelik eylemler yapmasından korkan müslümanlar evlerine çekildiler.

Bakanı yaraladılar

Öte yandan İçişleri Bakanı Lube Boşkovski'nin parlamento binasını terkederken kendisine atılan bir taşla hafif yaralandığı ve arabasının protestocular tarafından tahrip edildiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı nakledildi

Makedonya'da önceki gece parlamentoya yapılan baskın sırasında, binada bulunan Devlet Başkanı Boris Traykovski'nin güvenli bir yere götürüldüğü bildirildi.

CNN'in internet sayfasında yayınlanan haberine göre, bir hükümet danışmanı, milliyetçilerin baskını sırasında binada bulunan Traykovski'nin, önlem olarak binadan çıkarıldığını söyledi.

ABD sukünet istedi

Makedonya'da milliyetçilerin başkent Üsküp'te parlamentoyu basmalarının ardından, ABD Makedon halkına sükunet çağrısında bulundu.Dişişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Reeker, yaptığı açıklamada, "Makedonya'daki durumu yakından gözlüyoruz. Makedonya vatandaşlarına sakin olmaları ve siyasi bir sürecin izlenmesi açısından ateşkes olanağını kullanmaları çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Amerikan Büyükelçisi Michael Einik'in Makedonya'daki yetkililerle düzenli temas kurduğunu belirten Reeker, ABD'nin askeri çözüme karşı olduğu yönündeki görüşünü tekrarladı.

Şiddet yoluyla çözüm sağlanamayacağını vurgulayan sözcü, Washington yönetiminin Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski ve barışçıl yöntemlerle siyasi çözüm bulma çabasındaki koalisyon hükümetini desteklemeye devam edeceğini kaydetti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.