HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Nevruz ödülleri dağıtıldı

07.06.2001 00:00:00
Kültür Bakanlığı'nca ilköğretim, lise ve dengi okul öğrencileri ile yurtdışında öğrenim gören Türk çocukları arasında düzenlenen "Türk Kültüründe Nevruz" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri verildi.

Kültür Bakanı İstemihan Talay, bütün törenlerin çocuklarla daha güzel olduğunu belirterek, "Çocuklar aynı zamanda bir ulusun geleceği. Onlar ülkemizin ve ulusumuzun kültür değerlerini gelecek kuşaklara nakledecek" dedi.

Kültür Bakanlığı olarak özellikle son 4 yıldan beri halkın geleneksel bayramı olan Nevruz'a özel bir önem verdiklerini ifade eden Talay, özellikle sanat etkinlikleri ve konferanslar düzenleyerek bu mutluluğu halkla paylaştıklarını söyledi.

ÇOCUKLARIN NEVRUZ İLGİSİ

Nevruz bayramı konusunda çocukların bilinçlenmesi ve bu değerleri aynı zamanda sanatsal bir anlatım içinde paylaşmaları için 3 yıldan beri resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları da düzenlediklerini anlatan Talay, "Memnuniyetle görüyorum ki, her geçen yıl hem katılım artıyor hem de ortaya çıkan eserlerin güzelliği ve değeri daha bir anlam kazanıyor" dedi. Talay, yurtdışından da yarışmaya önemli katılımlar olduğuna işaret ederek, onların birikimleriyle yarışmanın daha da zenginleştiğini söyledi.

Talay, ayrıca yarışmada dereceye giren eserlerin bir kitapta toplanacağını bildirdi.

Resim dalında Reyhan Er birinci, Erkut Eren ikinci, Gökçe Yetkin üçüncü olurken, KKTC'den Ogün Öztürk mansiyona değer bulundu.

Şiir dalında Ceylan Akça birinci, Tuğba Koçer ikinci, Emine Yılmazüçüncü olurken, Belçika'dan Mine Akkaya mansiyon ödülüne layık bulundu. Kompozisyon dalında ise Gamze Ateş birincilik, Erkan Özkara'nın ikincilik, Elif Baklacıoğlu'nun üçüncülük ödülünü kazanırken, Azerbaycan'dan katılan Raziye Hasanlı da mansiyon aldı.

Yarışmada, birincilere 250'şer milyon lira, ikincilere 200'er milyon lira, üçüncülere 150'şer milyon lira, mansiyon alanlara ise 100'er milyon lira ödül verildi.

Talay, daha sonra ödül kazanan öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.