HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

O da Hakk'a yürüdü

01.06.2001 00:00:00
Avrupa İlim Kültür Cemiyeti Başkan Yardımcısı can dostumuz, kardeşimiz Hacı Mahmut Bahşiş'i Hakk'a uğurladık.

O güzel bir insandı. Güzelliklerle dolu hayırlar içinde yaşadı. Onu tanıyanlar kulluktaki ısrarını bilirler. İbadetlerine çok dikkat eder, dili sürekli zikrullah ile ıslak idi.

Bir dönem imamlık yapmış, insanları Allah'a kulluğa sürekli çağırmıştır. Avrupa'daki hayatı da dine hizmetle geçmiştir. Rahmetli Celal Mısır Hocamıza kucak açmış, Saarbrücken bölgesinde seminerler, konferanslar, piyesler tertipleyerek, milli ve manevi duygu ve düşünceleri Avrupa'daki Türkler arasında daima canlı tutmaya gayret etmiştir.

Amacı Allah'ını bilen ve tanıyan, Türkiye'ye sevdalı, bayrağına tutkun, Anadolu ile bütünleşen Türk çocuklarını yetiştirmekti. Bu hizmeti daha sonra Avrupa çapında sürdürdü. AİKC (Avrupa İlim Kültür Cemiyeti)nin değerli Başkanı Osman Bey'le beraber her tarafı karış karış gezdiler. Hastalanıp bitap düştüğü ana kadar hiçbir hizmetten geri kalmadı.

Yeni Mesaj Gazetesi'nin de bölgesinde temsilciliğini üslenmişti. Bu misyonun takip edilmesini, insanımızın ayıkmasını ve ülkemiz meselelerine yakın durmasını ısrarla arzuluyordu.

Sabırlı, munis bir insandı. Allah dostlarını sever, onların ölçülerine sımsıkı sarılırdı. Güzel ilahilerle etrafını mest ederdi.

1983'de yayın hayatına geçen İcmal Dergisi'nin çıkışından itibaren takipçisi oldu. Tahsil hayatı boyunca ve sonrasında İcmal Mektebi'nin müdavimi oldu.

Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız kendisini çok sever, "Bizim Mahmut" diye yâd ederdi. Hastalığında Avrupa'da onu ziyaret etmiş, dualarda bulunmuştu. Hacda pek çok hizmetine de şahit olmuştuk.

Dostları, sevenleri ondan razı idi. Haydar Baş Hocamız; "Mahmut, gereken hizmeti yaptı. Kullukta samimi oldu. O inşallah kazananlardan oldu. Biz ondan razıyız. Allah da razı olsun. Makamı cennet olsun" dediler. Cenaze merasiminde de cemaati kalabalık ve seçkindi.

Memleketi Korgan ve Fatsa'da Meltem TV'yi bizzat kendisi yayına geçirdi. Milletimiz hatim dinlesin, Kur'an öğrensin, bayrağının kıymetini bu ekranda yaşasın istedi.

O cömertti. Resulullah (sav) : "Cennet, cömertlerin yurdudur" buyurdular.

Allah (cc) rahmet eylesin. Makamı cennet olsun. Dostlarının ve sevenlerinin şahadetine ve Mahmut'un haline sevindik. Üzüntümüz hasretine olacak.
 
Dr. Abdullah Terzi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.