HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Olay çok, icraat yok

08.07.2001 00:00:00
Türkiye'nin yaşadığı 2 ekonomik krizden sonra yasama faaliyetlerini hızlandırarak önemli yasal düzenlemeler imza atan TBMM; gergin oturumlar, istifalar, ihraçlar ve FP'nin kapatılmasıyla yeniden şekillenen sandalye dağılımıyla da önemli gelişmelere sahne oldu. Ekim 2000'de 5 partiyle yasama yılına başlayan Meclis'te tatile girilirken 4 parti kalmıştı. TBMM'de, 1 Ekim 2000 tarihinde başlayan 3. Yasama Yılı, yaklaşık dokuz aylık çalışma süresinin ardından 29 Haziran 2001'de sona erdi.

Başkanlık yarışı çetin geçti

3. Yasama Yılı'nın başlamasından sonra Yıldırım Akbulut'un görev süresinin bitmesiyle TBMM Başkanlığı için seçim süreci başladı. MHP Konya Milletvekili Ömer İzgi, 18 Ekim 2000 tarihinde TBMM Başkanı seçildi. İzgi, 533 milletvekilinin katıldığı dördüncü tur oylamada, ANAP Kastamonu Milletvekili Murat Başesgioğlu'ndan 2 oy fazla alarak 264 oyla TBMM'nin 25. Başkanı oldu.

İstifalar ve ihraçlar birbirini kovaladı

Ekim-Haziran döneminde değişik nedenlerle 9 milletvekili, Meclis'in tatile girmesini izleyen haftada ise 3 milletvekili partilerinden ayrıldı.

DSP'den seçilen Bülent Ersin Gök (İstanbul) 17 Ekim 2000'de, Mustafa Düz (İstanbul) 22 Ocak 2001'de, Mehmet Özcan (İzmir) ve Nezire Karakuş (İstanbul) ise 1 Mayıs 2001'de partilerinden istifa ettiler. İstanbul Milletvekili Sadettin Tantan ise İçişleri Bakanlığı görevinden alınıp, Devlet Bakanlığı'na getirildikten bir gün sonra, 6 Haziran 2001'de ANAP'tan ayrıldı.

MHP'den İçel Milletvekili olarak TBMM'ye giren Ali Güngör, Şartla Salıverme Yasası görüşülürken Başbakan Bülent Ecevit ve hükümete yönelik sözleri nedeniyle 10 Ocak 2001'de partisinden ihraç edildi. Bu arada, kapatılan FP'den İstanbul Milletvekili seçilen Mukadder Başeğmez, 19 Nisan 2001'de partisinden istifa etmesinin üzerinden 24 saat geçmeden partisine döndü.

FP'den DSP'ye transfer

Kapatılan FP listesinden Hakkari Milletvekili seçilen Evliya Parlak, bu partiden ayrılmasından yaklaşık sekiz ay sonra 17 Ocak 2001 tarihinde DSP'ye katıldı.

Yine FP'den İstanbul Milletvekili olarak TBMM'ye giren Mehmet Fuat Fırat, 8 Ocak 2001'de bu partiden istifa ederek 9 Şubat 2001'de ANAP'a geçti.

Ordu Milletvekili Yener Yıldırım ise 26 Nisan 2001'de DYP'den ayrıldıktan sonra 28 Haziran'da MHP'ye katıldı. Meclis tatile girdikten kısa süre sonra, DYP Kocaeli Milletvekili Meral Akşener ve Van Milletvekili Hüseyin Çelik ile MHP Kayseri Milletvekili Sadık Yakut partilerinden istifa ettiler.

Bağımsızlar 3. büyük grup

Anayasa Mahkemesi'nin 22 Haziran 2001'de FP'yi kapatmasıyla TBMM'deki bağımsızların sayısına 102 milletvekili daha eklendi. Bu gelişme, bağımsızların sandalye sayısını 112'ye yükseltirken, partisiz milletvekilleri, DSP ve MHP'nin ardından üçüncü en büyük grup haline geldi.

DYP'li Meral Akşener ve Hüseyin Çelik ile MHP'li Sadık Yakut'un Yasama Yılı sonunda partilerinden istifa etmesiyle bağımsızların sayısı 115'e yükseldi.

Ilıcak ve Sobacı'ya siyaset yasak

Anayasa Mahkemesi FP'yi kapatırken İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak ile Tokat Milletvekili Bekir Sobacı'nın milletvekilliklerini de düşürdü. Yüksek Mahkeme'nin gerekçeli kararı yayınlanana kadar başka bir boşalma olmazsa Meclis'teki boş koltuk sayısı 10'a yükselecek.

TBMM'de halen 7 sandalye ölüm, bir sandalye ise Merve Kavakçı'nın Türk vatandaşlığından çıkarılması nedeniyle boş bulunuyor.

MHP bakan değiştirmedi

Meclis'in 3. Yasama Yılı'nda, DSP, MHP ve ANAP'ın ortaklığıyla kurulan 57. Hükümet'te iki milletvekili bakanlık görevine getirildi.

ANAP Grup Başkanvekilliğini yürüten Bartın Milletvekili Zeki Çakan, Çanakkale Milletvekili Cumhur Ersümer'in istifasıyla boşalan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na atandı.

ANAP İstanbul Milletvekili Yılmaz Karakoyunlu ise Devlet Bakanlığı'ndan istifa eden Aydın Milletvekili Yüksel Yalova'nın görevini üstlendi.

Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen İçişleri Bakanlığı'na kaydırılırken, Şubat'ta yaşanan ekonomik krizden sonra Türkiye'ye çağrılan Dünya Bankası Başkan Yardımcılarından Kemal Derviş, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı'na getirilerek, 57'inci Hükümet'in Meclis dışından atanan ilk bakanı oldu.

Yeni yasama yılında ne var

Koalisyon ortağı partilerin liderleri, TBMM Partilerarası Uyum Komisyonu'nda uzlaşmaya varılan Anayasa değişikliği paketinin Eylül ayında Meclis'te ele alınması konusunda uzlaşmaya vardılar.

Genel Kurul'un 17 Eylül'de Anayasa değişikliklerini görüşmek üzereolağanüstü toplanması öngörülüyor.

Meclis'in 21. Dönem 4. Yasama Yılı'nda öncelikli olarak Anayasa değişikliği, Sayıştay Başkanlığı seçimi, 2002 Mali Yılı Bütçesi'nin yanı sıra Türk Medeni Kanunu Tasarısı'nı ele alması bekleniyor.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.