HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

ÖSYM Başkanı'ndan son taktikler

13.06.2001 00:00:00
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Dr. Fethi Toker, üniversite adaylarına ÖSS'de, hem sayısal, hem de sözel alandaki sorulara bakmalarını önererek, her iki alanda da cevaplayabilecekleri pek çok soru bulacaklarını belirtti.

Toker, bütün soruların "telaşa kapılmadan" okunması ve cevaplanmaya çalışılmasının önemini vurguladı.

Fethi Toker, 17 Haziran 2001 Pazar günü yapılacak Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) girecek adaylara önerilerde bulunurken, öncelikle, adayların sınava gelirken yanlarında mutlaka sınava giriş ve kimlik belgelerini bulundurmalarını istedi. Bu belgenin fotokopisiyle sınava girilemeyeceğine dikkati çeken Toker, "Adaylar bu konuda çok titiz davransınlar" dedi. Toker, söz konusu belgesi olmayan adayların şahsen veya yakınları aracılığıyla, bu hafta içinde ÖSYM'ye başvurabileceklerini belirtti.

Adayların, sınava giriş ve kimlik belgesinin yanı sıra nüfus cüzdanı veya benzeri bir kimlik ile bir fotoğraflarını da yanlarında bulundurmalarını isteyen Toker, bunun adayları tanımada sorun yaşanmaması için gerekli olduğunu ifade etti.

Endişelenmeyin!

Toker, adayların kaygılarını kontrol altında tutmalarının kendileri için yararlı olacağını belirterek, "Aşırı kaygı, adayların yapabilecekleri soruları da yapamamalarına neden oluyor. Adaylar, (elimden geleni yapacağım) diyerek sınava girmeli" diye konuştu.

Sınavda yöneltilecek soruların geçen yılki sorulardan hiçbir farkı olmadığını vurgulayan Toker, adaylara şu önerilerde bulundu:

"Bütün soruları telaşa kapılmadan okuyun ve cevaplamaya çalışın. Cevaplayamayacağınız soruların seçeneklerini boş bırakın. (Ben sadece sayısal bölümü yapacağım) ya da (sadece sözel bölümü yapacağım) demeyin. Her iki alandaki sorulara da bakın, cevaplamaya çalışın. Göreceksiniz ki her iki alanda da cevaplayabileceğiniz pek çok soru bulunmaktadır. Çünkü her iki alandaki soruların doğru yanıtlarının, adayın alacağı puana etkisi olacak"


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.