HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Paris'te Hitchcock sergisi

07.07.2001 00:00:00
Sinemanın ünlü gerilim ve korku yönetmeni Alfred Hitchcock'a ilham kaynağı olan öğelerin ve temaların yer aldığı sergi, Paris'te açıldı.

Paris'te bulunan Pompidou Centre, sinemanın bu en usta yönetmenini anlamaya ve anlatmaya çalışan bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

"Hitchcock And Art: Fatal Coincidences" adını taşıyan sergi, toplam 200 eserden oluşuyor. Aralarında, Hitchcock'a ilham verdiği sanılan resim, gravür ve fotoğrafların bulunduğu koleksiyon, usta yönetmenin filmlerinden alınmış karelerle renklendirilmiş.

Hitchcock'un en büyük ilham kaynağım dediği Edgar Allen Poe'nun şiirleri, Aubrey Beardsley tarafından resmedilmiş. Yönetmenin fantezi dünyasının kaynağı sayılan bu resimlerin hemen yanında, Dante Gabriel Rossetti ve Edward Burne-Jones'un güzellik ve ölüm temalarını işledikleri eserler bulunuyor. Örneğin Ophelia resmi, Kim Novak'ın "Vertigo"da boğulduğu sahnenin hemen yanına yerleştirilmiş. Serginin kuratörleri, buna benzer ilintiler kullanarak Hitchcock'un filmlerinde kullandığı imgelerin nereden geldiğini anlatmaya çalışıyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.