logo
28 ŞUBAT 2024

Polise tokat atan astsubay: ’Amacım eşimi korumaktı’

Fatih’te sağlık çalışanlarının eylemi sırasında barikatlar önünde polis memuruna tokat attığı iddia edilen sanık astsubay hakim karşısına çıktı
29.12.2022 12:12:00 /
Fatih’te sağlık çalışanlarının eylemi sırasında barikatlar önünde polis memuruna tokat attığı iddia edilen sanık astsubay hakim karşısına çıktı. Sanık astsubay savunmasında, "Amacım kimseye vurmak değildi, eşimi korumaktı’’ dedi.
 
Fatih’te sağlık çalışanlarının eylemi sırasında polisin uyarılarına rağmen dağılmayarak barikatlar önünde polis memuru T.I.’ya tokat atıp darp ettiği iddia edilen astsubay sanık N.K.Ö.’nün ‘izinsiz gösteriye katılma’ ve ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan toplamda 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talebiyle yargılanmasına başlandı.
 
 İstanbul 18.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz sanık astsubay N.K.Ö. ile müşteki polis memuru T.I. taraf avukatlarıyla birlikte hazır bulundu.
 
"Amacımız eyleme katılmak veya direniş göstermek değildi’’
 
Duruşmada savunma yapan astsubay sanık, olay günü eşinin çanta kaybettiğini söyleyerek, "Alanda çantayı aramaya başladık ancak bulamadık. Otoparktan geldiğimiz yol üzerinde de aradık, bu sırada grup yürüyüşe geçmişti. Gruptan ayrı şekilde onların sağından yürüyorduk. Aramaya devam ederken bariyerlerin oraya geldik.
 
Bariyerlerin diğer tarafına yaklaşık 20-30 kişilik bir grup geçmişti. Açık zannederek çantayı aramak için geçmek istedik. O sırada yoğun bir kargaşa oluştu, eşime bir darbe geldi, sol elimle ona sarıldım. İkinci bir darbenin gelmemesi için elimi savurdum, amacım kimseye vurmak değildi, eşimi korumaktı. Amacımız eyleme katılmak veya direniş göstermek değildi, müştekiyi yaralama kastım da yoktur. Olay sonrasında bir doktor eşimi arayarak çantasını bulduğunu söyledi’’ diyerek beraatını talep etti.
 
Müşteki polis memuru T.I. ise sanıktan şikayetçi olduğunu söyleyerek cezalandırılmasını istedi.
 
Duruşmada müşteki avukatı Merve Özçelik Özkan, söz konusu olayın kanuna aykırı yürüyüş haline dönüştükten sonra gerçekleştiğini ve sanığın, müvekkilinin görevini yapmasını engellediğini söyleyerek cezalandırılmasını talep etti.
 
Sanık avukatı ise müvekkilinin çantayı ararken bir yürüyüş olduğundan haberi dahi olmayarak orada bulunduğunu, kargaşa sırasında eşi itilince müvekkilinin ikinci darbe gelmemesi için elini savurduğunu ve bunun da müştekiye denk geldiğini söyleyerek beraatını istedi. Duruşmada görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı, dosyanın esas hakkındaki mütalaasının hazırlanması için tarafına gönderilmesine karar verilmesini talep etti.
 
Mütalaa hazırlanacak
 
Ara kararını açıklayan mahkeme, dosyanın esasa ilişkin mütalaasının hazırlanması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 624 09 99
E-posta: internet@yenimesaj.com.tr gundogdu@yenimesaj.com.tr


WhatsApp iletişim: (542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez. Sözleşmesiz yazar, muhabir ve temsilcilere telif ödemesi yapılmaz.