HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Rum-Yunan ikilisi panikte

17.07.2001 00:00:00
KKTC'nin tanınması yönünde İslam ülkelerince dile getirilen niyetlerden paniğe kapılan Kıbrıs Rum yönetimi ile Yunanistan, Kıbrıs sorununda "nahoş" diye niteledikleri gelişmeleri önlemek için diplomatik düzeyde yoğun faaliyet içine girdi.

Rum kesiminde yayımlanan Fileleftheros gazetesinin, "Yetişmek İçin Koşuyoruz. Tanınma: Bazı İslam Ülkeleri, Türk Baskıları Önünde Net Eğilme İşaretleri Gösteriyorlar. Umman, Niyet Dile Getirdi. Kasulides Bahreyn'de" başlıklı manşet haberine göre, İslam ülkelerinden KKTC'nin tanınmasına yönelik işaretler alınması üzerine, Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides, önceki gün apar topar Bahreyn'e gitti.

ABD de tanınmaya karşı

Kasulides, İslam ülkelerinin, KKTC'nin tanınmasıyla ilgili niyetleri konusunda, "Bu mesajları alır almaz sadece (Kıbrıs) ve Yunanistan olarak biz değil, ABD ve İngiltere de yoğun faaliyet içine girdi" dedi.

Gazete, ABD'nin, Rum yöntiminin duruma müdahale etmesini istemesi üzerine konuya dahil olduğunu yazdı.

"KKTC'nin tanınması tehlikesinin ufukta görünmediğini" ifade eden Kasulides, tanınma yönündeki gelişmenin, Rum kesimin Avrupa Birliği üyelik sürecini tersyüz edeceğini ve Kıbrıs konusundaki sahneyi kökten değiştireceğini kaydetti.

Kasulides, aynı konuda, geçtiğimiz Mart ayında da Katar'ı ziyaret etmişti. Rum Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili de Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) bulunuyor.

Rum Dışişleri Bakanlık Genel Müdürü Mihalis Attalides ise, geçen hafta Kahire'yi ziyaret etti. Ayrıca, Rum ve Yunan diplomatların İslam ülkelerine ziyaretlerde bulunması planlanıyor. Bu heyetlere emekliye ayrılmış, ancak gidilecek ülkelerin yetkilileriyle ilişkilerini sürdüren Büyükelçiler de katılacak. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de söz konusu İslam ülkeleri ile temas halinde.

Bu arada Rum radyosu, "Rum yönetimi, Yunanistan, ABD ve İngiltere'nin etkili girişmeleri sonucu, bazı İslam ülkelerinin KKTC'nin tanınması (tehlikesinin) tamamen bertaraf edildiğini" iddia etti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.