HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Rumlar KKTC'den geçen yabancıları bile tutukluyor

24.10.2003 00:00:00
Gazimağusa'daki Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) öğrencisi 17 ve 18yaşlarındaki İranlılar, günübirlik gezi için Rum tarafına geçmek üzereLedra Palace Rum barikatına gidince, tutuklandı.

Kıbrıs'taki BM Barış Gücü (UNFICYP) yetkililerinin telkinleri doğrultusunda, Rum polisinden, Güney Kıbrıs'a geçme prosedürünün ne olduğuna ilişkin bilgi almak isteyen öğrencilerin sorgusuz sualsiz tutuklandıkları belirtildi.

Rum kesiminde yayımlanan Cyprus Mail gazetesi, geçen Cuma günü Rumpolisi tarafından gözaltına alınan İranlıların tutuklanarak 27 Ekim Pazartesi gününe kadar cezaevinde tutulmalarına karar verildiğini duyurdu. KKTC'den giden İranlı gençlerin, ara bölgedeki BM yetkililerinden bir günlük gezi için güneye geçmek amacıyla izin istediklerini belirten gazete, BM'nin de onlara, izlemeleri gereken yolla ilgili bilgi edinmek üzere Rum polisine başvurmalarını tavsiye ettiğini yazdı. Gazete, İranlı gençlerin, kontrol noktasına geldikleri anda, ülkeye "yasadışı" bir limandan girdikleri iddiasıyla hemen tutuklandığını kaydetti. Eski Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Alekos Şiambos, Cyprus Mail gazetesine verdiği demeçte, iki İranlı öğrencinin ülkeye "yasadışı" bir limandan giriş yaptıklarını iddia ederek, polisin onları tutuklamaktan başka çaresi olmadığını ileri sürdü. Şiambos, "Yasalar gayet net, ülkeye 'yasadışı' yollardan giriş yaptılar ve üstelik burada 'yasadışı' bir üniversitede de eğitim görüyorlar" diye konuştu. Yine Ledra Palace Rum polis barikatına geçen Pazar günü giderek Güney'de gezmek istediğini söyleyen Pakistanlı bir çift ve ikiçocuğu da tutuklanarak hapse atıldı. Pasaportlarında 10 Kasım 2000'de hava yoluyla KKTC'ye giriş mührü bulunan Pakistanlılar, geceyi tutuklu olarak geçirdi ve ertesi gün mahkemeye çıkarıldı. Üç yıldır KKTC'de çalışan Pakistanlı çift, ülkeye''yasadışı limandan giriş yapmak" ile suçlandı. Bilindiği üzere Rum polisi şimdiye kadar pasaportunda KKTC'ye giriş mührü bulunan kişilere giriş izni vermeyip KKTC'ye geri gönderiyordu. Bu uygulama, Rum yönetiminin bu konuda taktik değişikliğine gittiğini gösteriyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.